"Büyümede Cari Açık Kader Olmaktan Çıkacak''

"Büyümede Cari Açık Kader Olmaktan Çıkacak''

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, 'İVME finansman paketi' ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Başkan Aydın değerlendirmesinde, 'Paketin imalat ve ihracat odaklı olduğunu belirterek, ihracata dayalı bir büyüme modelini hedeflediğini ve Türkiye'nin büyümesi ile birlikte kırk yıldır kaderi olan cari açığa çözüm olacağını söyledi. '

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın konuya ilişkin şunları ifade etti;

İVME finansman paketi imalat ve ihracat odaklı paket olmakla birlikte özellikle cari açığa çözüm yolunda içeriklerden oluşmuş. İş dünyası olarak sürekli ihracatımızı ithalata bağlı olarak gerçekleştirdiğimizi belirtiyor, hammadde, ara mallar ve makine sektöründe yerli üretim yapabilmemiz için finansmana ihtiyacımız olduğunu dillendiriyorduk. İVME finansman paketinde geçen ana sektörler ve 21 alt sektör cari açığımızı en çok tetikleyen sektörler . Bir çok katmadeğerli ürünler noktasında hammaddemizin olmayışı, döviz kurun yüksekliği ve üretim için finansman yetersizliği gibi başlıklar ihracata dayalı büyümemiz için en büyük sorunlardandı. Bu nedenlerle büyüme oranımız ile ters orantılı bir şekilde 40 yıldır cari açık noktasında ekonomik olarak sıkıntılar yaşamaktaydık. Yerli ihracat noktasında stratejik ürünler üzerine Sanayi Bakanlığımızın teşvikleri ile örtüşen bu paket yüksek büyüme yüksek cari açık olgusunu yıkacaktır. Üretimde zamanla ithalata bağımlılığı azaltacak ve büyümede cari açık kader olmaktan çıkacaktır. Bu paket aynı zamanda yerli katmadeğeri yüksek ürünlerimizin ihracatına katkıda bulunacak, sanayicilerimiz ve tarımcılarımızın yüzünü güldürecek istihdama da olumlu yansımaları olacak orta ve uzun vadede güzel sonuçlar alacağımız bir paket olmuştur, iş dünyamıza hayırlı uğurlu olsun.

Kaynak: Bültenler