Büyükşehir Sanatla Engelleri Kaldırıyor

Büyükşehir Sanatla Engelleri Kaldırıyor

21.09.2011 15:36 | Son Güncelleme: 21.09.2011 19:19
Büyükşehir Sanatla Engelleri Kaldırıyor

12. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikler Programı içerisinde Taksim Sanat Galerisinde "Hayatın Merkezine" adlı sergi açılışını gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Özürlüler Müdürlüğü(İSÖM), 12. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikler Programı içerisinde Taksim Sanat Galerisinde "Hayatın Merkezine" adlı sergi açılışını gerçekleştirdi.

"Hayatın Merkezine" adlı serginin açılışını T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç gerçekleştirdi.

Özürlü aileleri ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği "Hayatın Merkezine" adlı serginin açılışında, İSÖM Gösteri Sanatları Grubu Tenoru Emrah Erdem, mini bir konser vererek açılışa katılan sanatseverlerden büyük alkış aldı.

Özürlü öğrencilerin bireyselliği ve özgünlüğü dikkate alınarak birer yıllık programlar dâhilinde İSÖM Merkezlerinde gerçekleştirilen sanat eğitimleri sonucunda, özürlü bireyler yeteneklerini kolaj, kolaj mask, karükatürize edilmiş portre tekniği ve özgün çalışmalar ile resim, heykel, video art ve enstalasyon (İnstallation) dallarında çağdaş sanat eserleri olarak "Hayatın Merkezine" sergisinde ziyaretçilerin sanat zevkine sundu.

"Hayatın Merkezine" sergisinde, geri dönüşülebilir malzemelerden ortaya koyulan tüm eserler, tasarruf temasını vurgulu bir şekilde dile getiriyor. 13 eserin beğeniye sunulduğu sergi, 15 Ekim 2011 tarihine kadar Taksim Sanat Galerisinde sanatseverlere kapılarını açık tutacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın Bienal Kataloğu'na da giren "Hayatın Merkezine" sergisi, bienallerin uzlaştırıcı, birleştirici etkisine atıfta bulunarak özürlü ile toplumu beraber yaşama ve paylaşma noktasında bir araya getirmeyi amaçlıyor.

"Hayatın Merkezine" sergisi, İSÖM Merkezlerinde eğitim alan zihinsel özürlü öğrencilerin değişik bakış açıları ve tekniklerle üretmiş olduğu sanat eserlerinin, estetik duyarlılık ve takdirle sosyal bağları kuvvetlendirmesi; zihinlerde olan engelleri kırması açısından da özel bir hareket noktası oluşturuyor.

İSÖM'e bağlı merkezlerde, gösterge sanat dalında eğitim alan özürlü öğrencilerin eserlerinin sanatseverlerin zevkine sunulduğu sergi, önümüzdeki yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile ortaklaşa düzenlenecek.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Büyükşehir Sanatla Engelleri Kaldırıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 23:43:17. #1.15#
title