Büyükşehir'den Hayvan Hastanesi
Haberler » Güncel » Haber

Büyükşehir'den Hayvan Hastanesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kentteki Başıboş Köpek ve Kediler İçin Sincan'da Hastane ve Geçici Barınak İnşa Etti.

Büyükşehir'den Hayvan Hastanesi

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, kentteki başıboş köpek ve kediler için Sincan’da hastane ve geçici barınak inşa etti.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, hastane Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın, "Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi" kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile birlikte yaptırıldı.

Avrupa Birliği normlarına uygun inşa edilen hayvan hastanesi, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait 5 bin 808 metrekarelik bir alan üzerine yapıldı. Hastanede, ameliyathane ve acil müdahale odasının yanı sıra röntgen, ultrason, anestezi ve sterilizasyon odaları ile laboratuvar da bulunuyor.

"Yatılı Hastane" niteliği taşıyan sağlık tesisinde tedavi gören veya kısırlaştırılan hayvanlar sağlıklarına tamamen kavuşana kadar izleniyor. Hastanedeki 4 barınak binasında 26 bölme yer alıyor. 104 hayvanın aynı zamanda tedavisinin yapılabileceği tesiste, barınaklar alttan ısıtmalı ve uygun havalandırma sistemi kullanılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürü Abdullah Köse, hastanede Büyükşehir Belediyesi’nin proje kapsamında yürüteceği çalışma dışında ilçe belediyeleri ile sivil toplum örgütlerince getirilecek hayvanların da tedavi ve bakımlarının yapılacağını belirtti.

Köse, kuduzla mücadele kapsamında 15 Mayıs Cuma günü mesai saati bitimine kadar, Kurtuluş Parkı Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezine getirilecek sahipli veya sahipsiz tüm evcil hayvanlara kuduz aşısının ücretsiz olarak yapılacağını kaydetti.