Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gülşen: "Halkı Yanıltarak Bir Yere Varılmaz"

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gülşen: "Halkı Yanıltarak Bir Yere Varılmaz"

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, Katı Atık Depolama Tesisinin Yeri ve İhalesi ile İlgili Basına Açıklama Yapan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök'ün Daha Önce de Olduğu Gibi Halkı Yanlış Bilgilendirdiğini ve Doğruları Söylemediğini Söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gülşen:

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, Katı Atık Depolama tesisinin yeri ve ihalesi ile ilgili basına açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök'ün daha önce de olduğu gibi halkı yanlış bilgilendirdiğini ve doğruları söylemediğini söyledi.

Sürenkök'ün "Katı Atık Depolama ve Ayıklama İhalesi yasalara aykırı şekilde yapılmaya çalışılıyor. İhale, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre yapılması gerekirken, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'na göre yapılmaya çalışılıyor" şeklindeki iddiasını hatırlatan Hasan Gülşen, "Bu açıklamadaki iddialar tümüyle yanlıştır" dedi.

2886 sayılı kanunun halen yürürlükte olduğunu hatırlatan Hasan Gülşen, "Söz konusu Katı Atık Depolama ve Ayıklama İhalesi'ni bu kanuna uygun yapıyoruz. Her ihale 4734 sayılı kanuna göre yapılacak diye bir şey söz konusu değil. Gerçekleştirdiğimiz bu ihale ile ilgili Bayındırlık Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu'nun oluru alınmıştır. Ayrıca Katı Atık Depolama ve ayıklama tesisinin yeri İl Mahalli Çevre Kurulu'nun kararıyla belirlenmiştir. Öte yandan Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ÇED raporuyla da olur alınmıştır" şeklinde konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök'ün Büyükşehir Belediyesi'nin halkın yararına olan hizmetlerini her fırsatta karalamaya çalıştığını da kaydeden Hasan Gülşen, "Sayın Sürenkök, bu tür ihaleleri yapan bir kurumda görev yapmadığı için mevzuatı bilmiyor ve her seferinde halkı yanlış bilgilendiriyor. Kendisi daha önce de Büyükşehir Belediyemizin Raylı Sistem, Celal Bayar Köprülü Kavşağı, Merkez Cami önündeki yeraltı otoparkı gibi halkın faydasına olan hizmetleri ile ilgili gerçek dışı beyanlarda ve iddialarda bulunmuştu. Biz bu tür sivil toplum örgütü temsilcilerinden yapıcı olmalarını bekliyoruz. Halkın yararına olan belediye hizmetlerini karalayarak bir yere varamazlar" dedi.

(AB-Y) 11.06.2008 17:31 TSİ