Büyükelçi Wijeratne'den Rize Valisi Çakır'a Ziyaret - Haberler
Haberi Paylaş

Büyükelçi Wijeratne'den Rize Valisi Çakır'a Ziyaret

AA - Haberler | Yerel
Büyükelçi Wijeratne'den Rize Valisi Çakır'a Ziyaret

Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçisi Wijeratne: "Türkiye bizim için çok değerli. 2005 yılında yaşanan tsunamide de ilk yardım getiren ülkelerin başında geliyor" "Türkiye'nin yardımları nedeniyle Sri Lanka hükümeti olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın adını bir çay bitkisi türüne verdik"

Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçisi Bharathi Wijeratne, Rize Valisi Nurullah Çakır'ı ziyaret etti.

Vali Çakır, ziyarette yaptığı konuşmada, Sri Lanka'nın önemli bir çay ülkesi olduğunu ve Türkiye'nin de çay yetiştiriciliğinde önemli yerde bulunduğunu belirtti.

Daha önce Sri Lanka'ya yaptıkları gezide Büyükelçi Wijeratne ile görüşme şansı olduğunu ifade eden Çakır, "Karşılıklı kardeş şehir çalışmaları kapsamında nezaket ziyaretinde bulunacağını iletmişti. Bu vesileyle çeşitli faaliyetleri gerçekleştirme şansımız oldu. Bundan sonra ikili ilişkilerimiz artarak devam edecek" dedi.

Büyükelçi Wijeratne ise Türkiye ile ilişkilerinin 150 yıllık geçmişe sahip olduğunu, babası Hema Wijeratne'nin Türkiye'ye yönelik çalışmaları nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk tarafından altın madalya ile ödüllendirildiğini kaydederek, "Türkiye ilk konsolosluğumuz olan ülke. Babam 20 yıl fahri konsolosluk yaptı. Türkiye ailemizin ikinci vatanı. Türkiye bizim için çok değerli. 2005 yılında yaşanan tsunamide de ilk yardım getiren ülkelerin başında geliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Sri Lanka'yı ziyaret eden dünya liderlerinin başında geliyor. Başbakan Erdoğan'ın memleketinde olmaktan büyük gurur duyuyorum" diye konuştu.

Türkiye'de toplanan yardımlarla Sri Lanka'da bir köy oluşturulduğunu vurgulayan Wijeratne, "Türkiye'nin yardımları nedeniyle Sri Lanka hükümeti olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adını bir çay bitkisi türüne verdik. Kardeş şehir projesi çalışmaları ile önümüzdeki günlerde bu özel çay bitkisini Türkiye'ye ve Rize'ye getirmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Wijeratne, Rize ile kardeş şehir projesi çalışmalarının çaya büyük katkı sağlayacağını dile getirerek, "Birlikte yapacağımız çalışmalarla Rize'yi dünyanın çay merkezi haline getirebiliriz. Yapacağımız bu çalışmalar karşılıklı ticari ilişkilerimizi geliştirecektir. Rize her zaman çalışmaların üst sıralarında yer alacaktır" dedi.

Konuşmalarının ardından Vali Çakır, Büyükelçi Wijeratne'ye fincan takımı, çayın tarihini anlatan kitap hediye etti. Wijeratne de Vali Çakır'a cezve hediye etti.

Çakır ve Wijeratne, daha sonra Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ile valilik girişinde, Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından hazırlanan resim sergisini açtı. - Rize

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım