Büyükbaş Hayvanlar Barkotlu Olacak

Büyükbaş Hayvanlar Barkotlu Olacak

Isparta Tarım İl Müdürlüğü Havyan Sağlığı Şube Müdürü İsmail Uz, Büyükbaş Hayvanların Modern Şekilde Kayıt Altına Alınabilmesi İçin, İhale ile 60 Bin Hayvan Küpesi Alındığını Söyledi. 60 Bin Hayvan Küpesi Alımı İçin Yapılan İhaleye 5 Firmanın Katıldığını Söyleyen Uz, İhaleyi Afleks Firması'nın Kazandığını Açıkladı. Uz, İhaleyi Kazanan Firma Yetkilileri ile Görüşüldüğünü Belirterek, Yetkililer...

Büyükbaş Hayvanlar Barkotlu Olacak

Isparta Tarım İl Müdürlüğü Havyan Sağlığı Şube Müdürü İsmail Uz, büyükbaş hayvanların modern şekilde kayıt altına alınabilmesi için, ihale ile 60 bin hayvan küpesi alındığını söyledi. 60 bin hayvan küpesi alımı için yapılan ihaleye 5 firmanın katıldığını söyleyen Uz, ihaleyi Afleks Firması'nın kazandığını açıkladı. Uz, ihaleyi kazanan firma yetkilileri ile görüşüldüğünü belirterek, yetkililerin küpeleri bir hafta içerisinde teslim edeceğini bildirdi.

Amaçlarının Avrupa Birliği kapsamında modern şekilde hayvanları kayıt altına almak olduğuna dikkat çeken Uz, küpelerin barkotlu olacağını ve iki kulağa da takılacağını söyledi.

Barkotlar sayesinde hayvan kaçaklığının da büyük ölçüde önüne geçileceğini belirten Uz, bilgisayar ortamına aktarılan hayvan kütüğünün, barkot sayesinde anında görülebileceğini kaydetti. Uz, ayrıca çiftçilerin hayvanlarını aşılatmalarının zorunlu olduğunu belirterek, aşılatmayanlara para ve hapis cezasının uygulandığını belirtti.

Uz, büyükbaş hayvanların kulaklarına takılacak olan barkotların, hayvanlara aşı yapılıp yapılmadığına da bilgisayar ortamında bakılabileceğini sözlerine ekledi.

(OB-AT-SÇ-Y)

15.03.2007 14:29 TSİ