Büyükanıt: Vatan Fikri Sarıkamış'la Belleklerde Yerleşti

Büyükanıt: Vatan Fikri Sarıkamış'la Belleklerde Yerleşti

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Sarıkamış Harekatı'nın "Vatan" Fikrini Belleklerde Yerleştirdiğini Belirterek, "Olağanüstü Doğa Şartlarına Rağmen Gözünü Kırpmadan, Canını Feda Ederek Şehit Düşen Kahraman Vatan Evlatlarını Şükran ve Minnetle Anıyoruz" Dedi.

Büyükanıt: Vatan Fikri Sarıkamış'la Belleklerde Yerleşti

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Sarıkamış Harekatı'nda parlak zafer kazanılmasa da, şehitlerin "vatan" fikrini belleklerde yerleştirdiğini belirterek, "Olağanüstü doğa şartlarına rağmen gözünü kırpmadan, canını feda ederek şehit düşen kahraman vatan evlatlarını şükran ve minnetle anıyoruz" dedi.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, 26 Aralık Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri personeline bir mesaj yayınladı. Büyükanıt, mesajında, Sarıkamış'ta olağanüstü iklim koşullarında şehit düşen kahraman vatan evlatlarını şükran ve minnetle andıklarını belirtti. Büyükanıt, Sarıkamış şehitlerinin parlak bir zafer kazanamadığına ancak vatan fikrinin belleklerde yerleşmesini sağladığına işaret etti. Genelkurmay Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin harcının, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Anadolu'nun her köşesinden gelen kahramanların akıttıkları kanlarla yoğrulduğunu ifade etti.

Orgeneral Büyükanıt'ın mesajı şöyle:


"92 yıl önce bu harekatta görev alan Türk ulusunun fedakar evlatları, düşmana karşı parlak bir zafer kazanamadılar ama, onlar burada gösterdikleri olağanüstü tahammül ve kararlılıkla 'vatan' fikrinin belleklerde yerleşmesini sağladılar.


Tarihimizde 'Sarıkamış Harekatı' olarak yer alan bu olay, aslında vatanları uğruna bile bile ölüme koşan, bugün bizlere huzur, güven ve esenlikle yaşadığımız bu güzel toprakları armağan eden bir neslin imkansızlıklar karşısında yazdığı destanın adıdır.


Sarıkamış Harekatı askeri açıdan, var olma azminin, direncin, mücadelenin, inancın, fedakarlığın ve her şeyden önemlisi de; Türk ulusu ve askerinin en zor şartlarda vatanı için neleri göze alabileceğinin abideleşmiş bir örneğidir.


İklim şartlarının ve imkanların elverişsizliğinin kurbanı olan Sarıkamış Şehitleri, vatan uğruna çıktıkları bu yolda karşılaştıkları tüm olumsuzluklardan yılmamış, son nefeslerine kadar bu amansız mücadeleye devam etmişlerdir. Bu tarihi süreç; Balkan Savaşları, Sarıkamış Harekatı, Çanakkale Muharebeleri ve Kurtuluş Savaşı gibi, her birinin çok iyi etüt edilerek geleceğe yönelik derslerin çıkarılacağı ibret verici olaylarla doludur. Türkiye Cumhuriyeti'nin harcı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Anadolu'nun her köşesinden gelen kahramanların akıttıkları kanlarla yoğrulmuştur. Bu harç sayesindedir ki, Türkiye Cumhuriyeti bugünlere refah içerisinde ulaşabilmiş ve bölgesinin lider ülkesi olmuştur.


Aziz şehitlerimiz, sizler yaptığınız kahramanlıklarla vatanın bölünmezliğine, milletimizin birlik ve beraberliğine, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığına, Atatürk ilke ve devrimlerine yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede; sarsılmaz inancımıza ve tükenmez gücümüze ilham kaynağı oldunuz.


Bu duygu ve düşüncelerle, sizlere minnet ve şükran duygularımızı belirtir, başta Ulu Önder ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere hayatlarını vatana hizmet yolunda feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anar, tarihi boyunca ordusuna büyük özgüven aşılayan ve ona her zaman destek olan yüce Türk Ulusuna şükranlarımı sunarım."(ANKA)