Büyükanıt: "Türkiye ile Yunanistan Arasında Askeri İyi Niyet Sürüyor"

Büyükanıt: "Türkiye ile Yunanistan Arasında Askeri İyi Niyet Sürüyor"

Bulgaristan ve Romanya Büyükelçilikleri, Ülkelerinin 1 Ocak 2007 İtibariyle AB'ye Katılımını Kutlamak Amacıyla Swissotel'de Bir Resepsiyon Verdi.

Büyükanıt:

Bulgaristan ve Romanya Büyükelçilikleri, ülkelerinin 1 Ocak 2007 itibariyle AB'ye katılımını kutlamak amacıyla Swissotel'de bir resepsiyon verdi.

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov ve Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Constantin Grigorie'nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın yanı sıra birçok ülkenin büyükelçileri ve NATO'nun Afganistan'daki eski Yüksek Temsilcisi Hikmet Çetin katıldı.

Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin, son dönemde Yunan uçaklarının taciz olaylarını sürdürmesiyle ilgili sorusuna karşılık, "Askeri olarak iyi niyet iki taraf için de sürmektedir" dedi.

Büyükanıt, "Bu sabah Yunanistan Genel Kurmay Başkanı ile görüştüm. Sorunları bir günde çözemezsiniz. Yunanistan'daki kamuoyu Türkiye'deki gibi değil" diye konuştu.

Haftada birkaç kez Yunanistan Genel Kurmay Başkanı ile konuştuklarını ve NATO'daki toplantılarla ilgili müşterek tutum almak amacıyla görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Büyükanıt, şunları kaydetti:

"İlişkilerde iyileşmeler var. Uçaklar birbirlerine 5 milden fazla yaklaşmıyorlar. Bunlar hep güzel şeyler, ufak adımlar. Bir günde her şeyi değiştiremezsiniz. Biz Bulgaristan'la da böyle başladık asker olarak. Sabırlı olmak lazım. Tavizle olmaz, ne sen bana taviz ver, ne ben sana taviz vereyim. Müşterek şeyler yapalım."

Kaynak: AA