Büyükanıt: "Temaslarım Çok Olumlu Geçti"

Büyükanıt: "Temaslarım Çok Olumlu Geçti"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis'in Davetlisi Olarak Geldiği Başkent Atina'daki Temaslarının Çok Olumlu Geçtiğini Söyledi.

Büyükanıt:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis'in davetlisi olarak geldiği başkent Atina'daki temaslarının çok olumlu geçtiğini söyledi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis ve Oramiral Panayotis Hinofotis ile yaptığı ikili görüşmeler ve heyetlerarası toplantıdan oluşan resmi temaslarının ardından, kaldığı otelde Türk gazeteciler için bir sohbet toplantısı yaptı.

Atina'da çok sıcak karşılandığını belirten Büyükanıt, şöyle konuştu:

''Atina'yı ilk ziyaret eden kuvvet komutanı geçen yılki ziyaretimle ben oldum. İlk Genelkurmay Başkanı da benim. Oramiral Hinofotis de Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunan Genelkurmay Başkanı oldu ama ben 2-1 öndeyim. Bunlar önemli ve olumlu temaslar. Değişik anlamlar yüklenmemeli. Askerler birbiriyle konuşmalı, bunlar normal şeyler. Ortada problemler varsa ki Türkiye ile Yunanistan arasında olmadığını söyleyemeyiz, bunlar konuşulmalıdır. Bu zaafiyet değil, kendine güven işaretidir. Görüşerek ve tartışarak, problemlerin yüzde birini bile çözsek, kazançtır. Her iki ülkenin kamuoyu da bizi yakından dikkatle izliyor. Kamuoyları kavga edin derse edelim, o kadar basit. Hiç kimse kamuoyunun yaklaşımından bağımsız değil. Önemli olan kavga etmeden çözebilirmiyiz, ona bakmak.''

Asker olarak tüm sorunları bugünden yarına çözmek gibi bir iddiaları bulunmadığını da vurgulayan Büyükanıt, önemli olanın iki ülke silahlı kuvvetleri arasında her düzeyde kanalların açık olması olduğunu kaydetti.

Görüşmelerinde kaçak göçle mücadele konusunun da gündeme geldiğini dile getiren Büyükanıt, bu konunun büyük bir sorun oluşturduğunu ve Yunanlı yetkililere daha yakın işbirliği önerdiğini açıkladı.

Sorular üzerine AB yetkililerinin yaptıkları açıklamalara da değinen Büyükanıt, AB yetkililerinin söylemlerinde daha dikkatli olmaları ve Türk halkını olumsuz etkileyecek ifadelerden kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Büyükanıt, şöyle konuştu:

''Asker de hedeflerindedir. Askerle niye uğraşıyorlar? Her ülkenin gerçekleri var. AB'de hangi ülkenin Kafkaslar'ı var. İran ile Irak ile Suriye ile sınırı var. Güvenlik ortamı çok iyi değerlendirilmelidir. Türkiye, jeopolitik açıdan çok hassas bir coğrafyada yaşıyor. Bu coğrafyada Türkiye'den başka bir ülke olsaydı uçuktan kurtulamazdı. Hepimiz dikkatli olmalıyız.''

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı program çerçevesinde yarın Atina'nın güneyindeki Nafplio kentini ziyaret edecek olan Büyükanıt, 4 Kasım Cumartesi günü Atina'dan ayrılacak.

Kaynak: AA