Büyükanıt'tan 'Cephe Selamı' Açıklaması

Büyükanıt'tan 'Cephe Selamı' Açıklaması

Büyükanıt, GATA'daki Mezuniyet Töreninde Cumhurbaşkanı Gül'e 'Cephe Selamı' Vermediğine İlişkin Haberlere Tepki Gösterdi. Büyükanıt 'Herşeyden Mana Çıkarmamak Lazım' Dedi.

Büyükanıt'tan 'Cephe Selamı' Açıklaması

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, GATA'daki mezuniyet töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 'Cephe Selamı' vermediğine ilişkin haberlere tepki gösterdi. Orgeneral Büyükanıt "Devletin kurumları var. Bunlar işleyecek. İşlemek zorunda yani, herşeyden mana çıkarmamak lazım" dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplayan Orgeneral Büyükanıt, 'Cephe Selamı' olayına açıklık getirdi. Konuyla ilgili basında yer alan haberleri eleştiren Orgeneral Büyükanıt, "Bunlarla uğraşmayın. Hakikaten uğraşmayın" diye konuştu. Gazetecilerin 'Bu bir tavır mıydı, bu iş böyle mi devam edecek?' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Devletin kurumları var. Bunlar işleyecek. İşlemek zorunda yani, herşeyden mana çıkarmamak

lazım" şeklinde konuştu. Orgeneral Büyükanıt, 'Peki 30 Ağustos mesajı neden 27'sinde yayınlandı?' sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Peki 28'inde yayınlansaydı. Demiyecek miydiniz 'Neden 28'inde yayınlandı?'? O gün cumhurbaşkanı seçimi var. 29'unda yayınlansa 'seçildiği için ona tepki var' diyeceksiniz. Bu hafta 26-29 arasında yayınlayacağız. Geçen sene 29'unda. Ben 28'inde görevi devir aldım. Yani bunlara bir anlam yüklememek lazım. Bunlara anlam yüklendiği zaman yanlış olur."

Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin 'Cephe selama anlam yüklememek mi lazım diyorsunuz?' sorusuna ise, "Evet yüklememek lazım" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yaşanan son gelişmelerin hatırlatılması üzerine, "Hep beraber, memleketin iyiliği, birliği, beraberliği ile istikameti belli zaten. Çağdaş medeniyetlere bakıldığında güçlü bir demokrasi, ekonomi ve bu coğrafyaya tabi ki güçlü bir silahlı kuvvetler. Zaten fikirlerimi biliyorsunuz" diye konuştu. Bir gazetecinin GATA'daki mezuniyet töreninde yaşanan duruma atıfta bulunarak 'Herşey normale döndü mü?' sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, "Herşey normal, evet" karşılığını verdi.

(TAN-OK-Y)