Büyükanıt, Son Noktayı Koydu

Büyükanıt, Son Noktayı Koydu

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Siyasilerle Polemiğe Girmeyeceğini Ancak Neyin Doğru Olup Olmayacağına TSK'nın Karar Vereceğini Belirterek, Basında Çıkan Spekülasyonlara da Açıklık Getiridi.

Büyükanıt, Son Noktayı Koydu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Ben siyasilerle polemiğe girmem. O doğru da olmaz. 'Görev tamamlanmamıştır' diyene soruyorum ben; 'Siz mi belirliyorsunuz görevimiz ne? Sanki o görevi kendi tayin etmiş: 'Musul' olsun, 'Kerkük' olsun. 'Görev tamamlanmıştır' diyorum ben'' diye konuştu.

Orgeneral Büyükanıt, basını bilgilendirme toplantısında, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sınır ötesi kara harekatına ilişkin açıklamalarının anımsatılması üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Bunu bir eleştiri olarak lütfen kabul etmeyin. Bunu mücadelemizi daha etkin yürütmekte faydalı olabilecek şeyler diye düşünün. Bazı hassasiyetleri dile getirmek suretiyle, bunu salt bir eleştiri olarak almayın. Silahlı Kuvvetler'in görevini yapması kolaylaşır'' dedi.

Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin, ''Baykal'ın 'Harekat tamamlanmamıştır, etki altında çıkılmıştır, içeride parça bırakılmıştır' şeklinde ifadeleri var'' sözlerine karşılık olarak şunları söyledi:

''Bir kere ben siyasilerle polemiğe girmem. O doğru da olmaz. 'Görev tamamlanmamıştır' diyene soruyorum ben; 'Siz mi belirliyorsunuz görevimiz ne? Sanki o görevi kendi tayin etmiş: 'Musul' olsun, 'Kerkük' olsun. 'Görev tamamlanmıştır' diyorum ben. Bakın 8 günde harekatın hedefi, şiddetli bir operasyon yoksa o tabiat koşullarında daha fazla birliklerimizi tutmamak için hedeflenmiştir. 8 günde 240 terörist, o kadar mağara, tesis, muhabere imkanları havadan, karadan vurulmuştur. Hepsi 8 gün. Görev tamamlanmıştır. O bölgede uzun süre görev de yapılmıştır. Onları da biliyoruz. Bu koşullarda, güç, arazi ve hava koşullarını avantaj haline çevirip süratle darbeyi vurmak. Bu darbe vurulmuştur. İstihbari bilgilerimize göre 300 civarında teröristin olduğunu o bölgede değerlendiriyorduk. Eğer bunun 240'ı gitmişse bundan daha iyi tamamlanan görev mi var? Bir de bilmediklerimiz var. Kayıp vermemeleri mümkün değil. Çünkü nokta operasyonunda Hava Kuvvetleri gitti hedefe attı. 'Görev tamamlanmamıştır' diyenler, 'Daha büyük operasyon olsun, daha fazla yere gidelim' hatta tabiri caizse 'bir operasyonla PKK'yı bitirelim'... Yok böyle bir şey.''

Kaynak: AA