Büyükanıt: İsterse 10 Bin Terörist Ölsün

Büyükanıt: İsterse 10 Bin Terörist Ölsün

Büyükanıt, Davranışları ile Hain Terör Örgütüne Prim Vermemeleri Gerektiğini Belirterek, 'İsterse 10 Bin Terörist Ölsün Ama Bir Tane Mehmetçik Şehit Olmasın' Dedi.

Büyükanıt: İsterse 10 Bin Terörist Ölsün
04.12.2007 20:54 | Son Güncelleme: 04.12.2007 20:54

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, davranışları ile hain terör örgütüne prim vermemeleri gerektiğini belirterek, "İsterse 10 bin terörist ölsün ama bir tane Mehmetçik şehit olmasın" dedi. Orgeneral Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kendisine verilen yetkinin gereklerini yerine getireceğini vurguladı.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Arnavutluk'un milli günü dolayısıyla Swiss Otel'de verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyona Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da katıldı. Resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplayan Orgeneral Büyükanıt, bugün Şırnak'ta terör örgütü ile girilen çatışmada bir şehit verildiğine işaret ederek, böyle günlerde sosyal faaliyetlere katılmadığını ancak Türkiye'nin Arnavutluk ile çok yakın ilişkileri bulunduğu için

resepsiyona geldiğini söyledi. Arnavutluk Genelkurmay Başkanı'nın çok yakın arkadaşı olduğunu ifade eden Orgeneral Büyükanıt, "Benden yaşça çok küçük ama o Arnavutluk'ta Türkiye'nin milli günlerinin hepsine katıldı. Ona vefa borcumu ödemek istedim" diye konuştu.

Görevlerinin zaman zaman acılarını içlerine gömmelerini gerektirdiğini ifade eden Orgeneral Büyükanıt, şunları söyledi:

"Ama acımız içimizde canlı yaşıyor. Ben bu akşam buraya öyle geldim. Şehidimizin acısı içimde canlı. Şehidimize rahmet, ailesine sabırlar diliyorum."

Şehidin rütbesi olmayacağına işaret eden Büyükanıt, "Er, erbaş, uzman, astsubay, subay, general. Onların hepsinin acısı aynıdır. O şehidimizin acısını içimize gömüyoruz. Biz hep o acılarla yaşadık ama davranışlarımızla o hain terör örgütüne pirim vermememiz lazım. Ayakta kalmamız lazım" şeklinde konuştu.

Çatışmada teröristlerin de öldüğüne dikkat çeken Orgeneral Büyükanıt, "İsterse 10 bin terörist ölsün ama bir tane Mehmetçik şehit olmasın. Ama bu mücadelenin kaderinde bu var. O acıyla da yaşanıyor. Arnavutluk Cumhuriyeti'ne duyduğum saygı ve sevgi beni buraya getirdi. Kolay kolay başka bir yere gitmek de mümkün değil" diye konuştu.

TSK'ya terörle mücadele konusunda yetki verildiğine işaret eden Büyükanıt, bu yetkinin gereklerini yerine getireceklerini vurguladı. Orgeneral Büyükanıt, "Bu acılar içimizde yaşadığı sürece mücadele azmimiz de o kadar artacaktır" dedi.

Bu arada Orgeneral Büyükatın, resepsiyonda ABD'nin Ankara Büyükelçisi Wilson'la bir süre başbaşa görüştü.

(ZÇ-MEF-MEF-Y)

Kaynak: İHA

title