Büyükanıt: Bizim Yalan Söyleme Lüksümüz Yok

Büyükanıt: Bizim Yalan Söyleme Lüksümüz Yok

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Başbakan Erdoğan'ın 'Siyaset Elbisemi Çıkarırım' Açıklamasını Espirili Bir Şekilde 'Ben Bir Şey Söylüyorum, O Atasözü Oluyor' Şeklinde Değerlendirdi.

Büyükanıt: Bizim Yalan Söyleme Lüksümüz Yok

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Başbakan Erdoğan'ın 'Siyaset elbisemi çıkarırım' açıklamasını espirili bir şekilde 'Ben bir şey söylüyorum, o atasözü oluyor' şeklinde değerlendirdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Merkez Ordu Evi'nde verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sınır ötesi operasyonun ardından basınla yaşanan iletişim sorununa atıfta bulunan Orgeneral Büyükanıt, genelkurmay başkanlarının yalan söylemeyeceğini belirterek, "Yalan söyleme lüksümüz yok. Yalan bir süre sonra ortaya çıkar. Sonuç, üzücü olsa da genelkurmay başkanları yalan söylemez. Ben üniformamı çıkarırım dedim daha ne söyleyebilirim" dedi. Kendisinin yıllardır, bu işin içinde olduğunu vurgulayan ve "Bana bir askeri operasyon gösterin ki, bu yapılandan daha şeffaf olsun" diyen Orgeneral Büyükanıt şunları kaydetti:

"1997 yılında Kuzey Irak'a girdik. İçeride basın mensubu yoktu. Sorunsuz operasyonu yaptık ve çıktık. Ahmet tepede Mehmet tepede denir mi? 22 Şubat bildirisinde kısa sürede çekileceğimizi söyledik. Son cümleyi iyi okuyunuz. Daha sonraki açıklamalar oldukça ayrıntılıydı. Hatta bu kadar ayrıntı asker için tehlikeliydi." Kandil Dağı'nın Türkiye sınırına kaç kilometre olduğunu soran gazetecilere Orgeneral Büyükanıt, "100-110 kilometre. Kandil'den Türkiye sınırına yürüyerek 10 günde gelebildiğini söylüyor terörist" diye cevap verdi. Orgeneral Büyükanıt, Kuzey Irak'taki kara harekatında hiçbir idari zaiyatın olmadığını, donma tehlikesi yaşanmasına karşın donarak ölen kimsenin olmadığını vurguladı. "Bu operasyon hesap-kitap işi" diyen Büyükanıt, bu tür operasyonlarda karın derinliğinden ayın ışığına kadar hesap yapıldığını bildirdi. Büyükanıt, "Kahraman olanlar oraya gidenlerdir" ifadesini kullanarak, operasyona katılan Mehmetçik'i övdü. Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin BBG evi açıklamasını hatırlatması üzerine BBG adlı programı hiç izlemediğini ve gazetelerden okuduğunu söyledi.

Kuzey Irak'taki törer örgütü mensuplarına yönelik hava ve kara operasyonlarında önemli olanın Kuzey Irak'ın terör örgütü için güvenli bir bölge olmasını ortadan kaldırmak olduğunu belirten Orgeneral Büyükanıt, bir başka hedefin ise buradaki teröristin ümidini kırmak olduğunu ifade etti. 'ABD desteği olmadan bu operasyon yapılabilir miydi?' sorusuna Orgeneral Büyükanıt, "Kaç kere girdik ama istihbarat önemli. İstihbarat zaiyatı düşürüyor" karşılığını verdi. Büyükanıt, 'Üniformamı çıkarırım dedikten sonra başbakan siyaset elbisemi çıkarırım dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusu üzerine daha önce yaptığı 'Özde değil sözde' açıklamasına atıfta bulunarak, "Ben bir şey söylüyorum, o atasözü oluyor" dedi.

(MT-TB-OK-Y)

Kaynak: İHA