Büyükanıt: "Başbakan'ın ABD Seyahati Önemli"

Büyükanıt: "Başbakan'ın ABD Seyahati Önemli"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 'Silahlı Kuvvetler, Görev Verildiğinde Sınır Ötesi Operasyon Yapar. Ayrıca İhtiyaç Olduğunda Biz de Talepte Bulunuruz. Başbakan'ın (Recep Tayyip Erdoğan) ABD Seyahati Önemli. Onun Dönüşünü Bekleyeceğiz' Dedi.

Büyükanıt:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Silahlı Kuvvetler, görev verildiğinde sınır ötesi operasyon yapar. Ayrıca ihtiyaç olduğunda biz de talepte bulunuruz. Başbakan'ın (Recep Tayyip Erdoğan) ABD seyahati önemli. Onun dönüşünü bekleyeceğiz'' dedi.

Avusturya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde verilen milli gün resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yaşar Büyükanıt, olası bir sınır ötesi operasyona ilişkin sorular üzerine, şöyle konuştu:

''Silahlı Kuvvetler, görev verildiğinde sınır ötesi operasyon yapar. Ayrıca ihtiyaç olduğunda biz de talepte bulunuruz. Başbakan'ın ABD seyahati önemli. Onun dönüşünü bekleyeceğiz. Biz, Dışişleri ile uyum içinde çalışıyoruz. Halkımızın cenazelerde olgun, duyarlı ve şiddetten uzak bir tavır göstermesi de bizi memnun ediyor.''

Büyükanıt, Hakkari'de 12 şehidin verildiği çatışmanın ardından bölgede operasyonlar yapıldığını ve 35 civarında teröristin ölü ele geçirildiğini belirterek, ''Salı gecesi derslerini aldılar'' diye konuştu.

MGK toplantısından sonra yayımlanan bildiride tek tek konulara değinilmeden ekonomik önlemler başlığının yer aldığını dile getiren Büyükanıt, ''Hükümete biz sadece yaptırım tavsiye ediyoruz. Ekonomik açıdan yaptırım kararı alındı. Ama biz 'şu yapılmalı bu yapılmalı' diye birşey demiyoruz. Askerle hükümet arasında bir uyumsuzluk varmış gibi gösterilmesi de doğru değil. Devlet bir bütündür'' dedi.

Büyükanıt, ''ABD'nin mi yoksa Irak'ın mı yükümlülüklerini yerine getirmediği'' sorusuna da, ''Herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Olay bir terörist faaliyet. Bunu sadece silahlı mücadele olarak görmekle en büyük hatayı yaparsınız'' diye konuştu.