Büyük Zaferin 91. Yıl Dönümü

Büyük Zaferin 91. Yıl Dönümü
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır'da, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla çeşitli törenler düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır'da çeşitli törenler düzenlendi.

Havuzbaşı'nda düzenlenen törende, Vali Ahmet Altıparmak, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Vali Altıparmak'ın, makamında tebrikleri kabulünün ardından etkinliğe Hastaneler Caddesi'nde devam edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan kurmay albay Yüksel Gönültaş, Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya Genelgesi'ni yayınladıktan sonra 3 Temmuz 1919 tarihinde Erzurum'a geldiğini söyledi.

Ulusal mücadeleyi başlatan kongrenin Erzurum'da yapılmasının tesadüf olmadığının altını çizen Gönültaş, "Mondros Mütakeresinden sonra savunma bilincinin en üst düzeye çıktığı bölgelerden biri Erzurum'dur" dedi.

Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Salih Mesci de günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Palandöken Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından, program resmi geçit töreniyle sona erdi.

Bu arada, tören alanına gelen Nene Hatun'un torunu 82 yaşındaki Behzat Keskiner, eşi Nimet Birsen Keskiner'in yazdığı "Bir Kahvehane Molası" adlı şiir kitabını, Vali Altıparmak'a hediye etti.

Kars

Kars Valiliği önünde düzenlenen törende, Vali Eyüp Tepe, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kenan Kalay, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü, Baro Başkanı İbrahim Baştimar Atatürk anıtına çelenk sundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.

Geçit töreninin ardından törene katılan protokol üyeleri Garnizon Şehitliğini ziyaret ederek, şeref defterini imzaladı.

Saygı atışının yapılması ve şehitliğin gezilmesiyle tören sona erdi.

Ardahan

Ardahan'daki törenler Valilik binası önündeki Atatürk anıtı önüne çelenk sunma töreniyle başladı.

Vali Seyfettin Azizoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Durak, Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un anıta çelenk sunmasının ardından Kongre binasında tebrikler kabul edildi.

Daha sonra Kongre Caddesi'nde düzenlenen törende, Azizoğlu, Durak ve Köksoy, burada askeri birlikler ve vatandaşların bayramını kutladı.

Kurmay Yüzbaşı Suat Tosun, burada yaptığı konuşmada, büyük zaferin 91. yıl dönümünde gururlu olduklarını belirterek, "Çünkü 91 yıl önce bugün 'ya istiklal ya ölüm' haykırışıyla başlayan mücadele Türk milletinin bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı olarak zaferle sonuçlanmıştır" dedi.

Kutlamalar geçit töreniyle devam etti.

Ağrı 

Ağrı'da, Abide Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Mehmet Tekinarslan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Büker ile Belediye Başkanı Hasan Arslan, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Vali Tekinarslan makamında tebrikleri kabul etti. Daha sonra Ağrı Adliye Sarayı'nın önünde devam eden törende, Vali Tekinarslan, Belediye Başkanı Arslan ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Buker halkı selamladı.

Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunduğu ve  halk oyunları gösterisinin yapıldığı program, resmi geçit töreniyle sona erdi.

Iğdır

Iğdır'daki tören, Atatürk Anıtı'na Vali Ahmet Pek ve 5. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Ali Kalyoncu'nun çelenk koymasıyla başladı.

Vali Pek'in makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından tören, Zübeyde Hanım Bulvarı'nda devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Piyade Yarbay Abdullah Özgün, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın Türk milleti için en önemli tarih olduğunu söyledi.

Türk ordusunun daha önce olduğu gibi bugün de yurdun bekçisi olacağını belirten Özgün, şunları kaydetti:

"Bayrağı, vatanı ve milletini müdafası için yemin etmiş olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güven ve itimada laik olabilmek için ettiğimiz yemine sadakatla bağlı, gönlü bayrak, vatan ve millet sevgisiyle dolu olarak her koşul ve ortamda büyük bir özveriyle çalışacağımızdan asla şüpheniz olmasın. Gururla ifade ediyoruz ki bu yüce vatana ve kutsal topraklara yapılan tehditler mutlaka hüsrana uğrayacaktır."

Şiirlerin okunup, halk oyunları gösterisinin yapıldığı etkinlik, resmi geçit töreniyle sona erdi. - Erzurum

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title