Büyük Zafer'in 93. Yıl Dönümü

Büyük Zafer'in 93. Yıl Dönümü
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Karabük, Zonguldak, Düzce, Kastamonu, Sakarya, Bartın, Bolu, Kocaeli, ve Çankırı'da tören düzenlendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Karabük, Zonguldak, Düzce,  Kastamonu, Sakarya, Bartın, Bolu, Kocaeli, ve Çankırı'da tören düzenlendi.

Karabük'teki törenler, Yenişehir Atatürk Anıtı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Cihan Ulukaya ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, anıta çelenk sundu.

Jandarma Teğmen Onur Gül'ün günün anlam ve önemine dair konuşmasının ardından Karabük Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü öğrencileri şiir okudu. 

İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, daire amirleri, askerleri yetkililer, gaziler ve vatandaşların katıldığı tören, spor gösterilerinin ardından sona erdi. 

Safranbolu ve Yenice ilçesinde de tören düzenlendi.

Zonguldak

Zonguldak Valilik binası önünde başlayan törende, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

Gazipaşa Caddesi'nde devam eden törende, Zonguldak Valisi Ali Kaban, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Birol Şimşek ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, askeri araçtan halkı selamladı. 

Kutlamalar, askeri birlikler, madenciler ve gazilerin yanı sıra araçların tören geçişleriyle sona erdi.

Düzce

Anıt Park'ta anıta çelenk sunumuyla başlayan programda, Düzce Valisi Ali Fidan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Bilal Güvenir, Belediye Başkanı Mehmet Keleş vatandaşların bayramını kutladı.

Törende konuşan Jandarma Yarbay Ayhan Özkan, Büyük Taarruz'un tarihi hakkında bilgi verdi. 

Kutlamalar, belediye bandosu eşliğinde askeri birliklerin geçit töreniyle tamamlandı.

Ayrıca, Akçakoca, Cumayeri, Gölyaka, Kaynaşlı ve Yığılca ilçelerinde de törenler düzenledi. 

Kastamonu

Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunumunun ardından Vali Şehmus Günaydın, verdiği resepsiyonda tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Meydanında devam edilen törende, Günaydın, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş'la askeri araçtan vatandaşları selamlayarak bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşma, ilköğretim, lise ve dengi okul öğrencilerinin şiir okumalarıyla devam eden tören, bando eşliğindeki resmi geçit töreniyle sona erdi.

Törene, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Emin Çınar, AK Parti Kastamonu milletvekilleri Mustafa Gökhan Gülşen ve Metin Çelik ile kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.  

Sakarya

Kent Meydanın'ndaki Atatürk Anıtı'ndaki törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Garnizon Komutanı Vekili Piyade Kurmay Albay Bahri Gürhan ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, anıta çelenk sundu. 

Atatürk Bulvarı'nda devam eden tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın masajının okunması ve askeri birlikler, gaziler ve araçların geçişleriyle sona erdi.

Törene, AK Parti Sakarya milletvekilleri Mustafa İsen ve Recep Uncuoğlu, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, daire amirleri, askerler, gaziler ve vatandaşlar katıldı. 

Bartın

Valilik bahçesindeki törende, Vali Seyfettin Azizoğlu, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir, Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Azizoğlu, tören aracından protokolü ve halkı selamladı.

Törene, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Tekin Aktemur, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Öselmiş ile siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bolu

Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başlayan kutlama törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Ali Murat Ersöz, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Nuri Serkant Kara, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, daire müdürleri, şehit aileleri, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Valilik makamında, Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından tebrikler kabul edildi.

Belediye Meydanı'ndaki tören programında ise Baruş, Ersöz ve Yılmaz'ın halkın ve tören birliklerinin bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Topcu Binbaşı Ali Aycan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Tören, öğrencilerin şiir okuması ve tören geçişiyle sona erdi.

Bolu'nun ilçelerinde de törenler düzenlendi.

Kocaeli

İzmit Atatürk Anıtı'na sırasıyla Valilik, Garnizon Kotumanlığı ve Büyükşehir Belediyesinin çelenkleri bırakılmasıyla başlayan törene, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal, İl Jandarma Komutanı Mehmet Temel Karadeniz, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Güzeloğlu'nun makamında ilin önde gelen idarecileri, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan ve gazilerin tebriklerini kabul etti. 

Doğu Kışla Parkı alanında devam eden törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Güzeloğlu, Karaosmanoğlu ve Daysal tören aracına binerek tören birliklerini ve vatandaşları selamladı.

Piyade Yarbay Murat Haznedaroğlu, günün önemine değinen bir konuşma yaptı.

Tören, askeri birliklerin ve muharip gazilerin selamlama geçişinin ardından sonlandı.

Çankırı

Çankırı'daki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Vekili Zafer Engin, valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Belediye Meydanı'nda devam eden törende, Engin, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt ve Belediye Başkanı İrfan Dinç halkın ve katılımcıların bayramını kutladı. 

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan Topçu Üsteğmen Yasin Çelik, "Bugün 'Ya İstiklal ya Ölüm' parolasıyla başlayan mücadelede elde edilen zafer günüdür" dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title