Büyük Önder Atatürk'ü Anıyoruz

Büyük Önder Atatürk'ü Anıyoruz

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında dünya genelinde düzenlenen törenlerle anıldı.

Büyük Önder Atatürk'ü Anıyoruz

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında dünya genelinde düzenlenen törenlerle anıldı.

İngiltere'nın başkenti Londra'da büyükelçilik ve başkonsolosluk çalışanlarının katıldığı törende, bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 77. yıl dönümünde saygıyla ve minnetle anıldığını belirterek, "Atatürk, Trablusgarp Savaşı'ndan Balkan Savaşları'na, 1. Dünya Savaşı'ndan Kurtuluş Savaşına, son derece zor bir dönemde, çetin koşullarda üstün askerlik ve yöneticilik vasıflarıyla, Türk milletine önderlik ederek, onu çok zorlu bir dönemde kurtarmıştır" dedi.

Bilgiç, aradan geçen 100 yıla rağmen, Türkiye'nin, 2. Dünya Savaşı, Soğuk Savaş ve ardından çevresindeki onlarca ihtilafa rağmen, bölgesinde çağdaş, müreffeh ve barışcıl bir ülke olarak konumunu muhafaza ettiğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Ulu önder, yıllarca süren savaşlardan yıkılmış ve tüm kaynakları tükenmiş bir şekilde çıkan ülkemizin bugün dünyanın 16'ncı büyük ekonomisi haline gelmesini sağlayacak sırrı milletimize şu şekilde özetlemiştir:  'Hiçbir şeye muhtaç değiliz, tek ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak'. Atatürk, milletine güvenmiş, milleti de önderine güvenmiş ve kısıtlı kaynakları olan bir ülkeyi çok çalışmak suretiyle bayındır hale getirmiştir".

 

Almanya

 

Atatürk'ü anmak içinTürkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nin yanı sıra, Köln, Düsseldorf, Münster, Essen, Frankfurt, Stuttgart, Karlsruhe, Nürnberg, Berlin, Hamburg, Hannover, Münih ve Mainz olmak üzere 13 Başkonsoloslukta anma törenleri düzenlendi.

Türkiye'nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay, törende yaptığı konuşmada, "Vefatının 77. yıl dönümünde, Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyetini gelecek nesillere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyoruz" diye konuştu. 

Atatürk, Bremen'de de buradaki Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Burada, Türkiye'nin Hannover Başkonsolos Yardımcısı Abdullah Metin Durmuş ile birlikte öğretmenler ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, Atatürk ve silah arkadaşları yanı sıra tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı'nın ardından Atatürk'ü tanıtan kısa bir video filmi gösterildi.

Başkonsolos Yardımcısı Durmuş, özellikle yurt dışında yaşayan çocuklara Atatürk'ün, Türkiye'ye, sosyal, askeri ve siyasi anlamda yaptığı katkılarının iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini vurgularken, öğretmen Emine Günenç de Atatürk'ü şiirlerle anlatarak, "Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin taşında, toprağında, dalgalanan bayrağında, özgürce okunan ezan sesinde, meclisteki kadınlarda, okullardaki kardeşlerde, Cumhuriyeti teslim ettiği gençlerde, her yerde" ifadesini kullandı.

 

İtalya

 

Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nde bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, büyükelçilik çalışanları katıldı.

Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin, buradaki konuşmasında, Atatürk'ün, Türkiye'nin bugün sahip olduğu demokrasi, cumhuriyet gibi pek çok değeri başlatan kişi olduğunu söyledi.

Anma etkinlikleri kapsamında akşam saatlerinde de Yunus Emre Enstitüsü Roma Şubesi'nde Atatürk'ü Anma konseri verilecek.

 

Danimarka

 

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki büyükelçilik binasındaki törende, büyükelçilik çalışanları, basın mensupları ve konsolosluk işlemleri için gelen vatandaşların katılımıyla, bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, "Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'ü yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da Türklerin olduğu her yerde sevgiyle, saygıyla ve özlemle anıyoruz. Atatürk, tükenmek üzere olan bir halktan bir devlet ve cumhuriyet kurarak tarihteki yerini aldı. Pek çok eski liderin tarihin karanlıklarına gömüldüğü şu sıralarda Atatürk'ün aziz hatırası hayırla yad edilmektedir" dedi.

Büyükelçi, Atatürk'ün vefat ettiği gün Roma radyosundan yapılan anonsta, "İskender ve Sezar kalkın, sizden büyüğü geliyor" ifadesinin kullanıldığını hatırlattı. Tören, çocukların Atatürk ile ilgili şiirler okumasıyla son buldu.

 

İsveç

 

İsveç'in başkenti Stockholm'daki Türk büyükelçiliği'nde düzenlenen törende, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Ömer Kaya Türkmen, Askeri Ateşe Kurmay Yarbay Hasan Erkan ve elçilik çalışanları hazır bulundu.

Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunululan ve İstiklal Marşı okunan törende konuşan Büyükelçi Türkmen, "Türk ulusunun esaretinden kurtulması ve bağımsızlığını kazanmasının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının Atatürk'ün askeri ve siyasi dehasına borçluyuz" ifadelerini kullandı.

 

KKTC

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'da Atatürk Anıtı önündeki törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bakanlar, askeri ve sivil yetkililer ve temsilciler katıldı.

Törende, anıta çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşundu bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın ardından bayraklar, yarıya indirildi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Akıncı, anıt özel defterine şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında seni bir kez daha saygı ile anıyoruz. İlke ve devrimlerini gönülden benimsemiş bir halk olarak çağdaşlaşma yolunda emin adımlarla yürümekte, hızla değişen ve gelişen dünyamızdan geri kalmamak için uğraş vermekteyiz. Sağlamaya çalıştığımız adil bir çözümde ve içinde yer alacağımız Avrupa ailesinde ancak ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü bir varlık olarak tutunabileceğimizin farkındayız. Bu yöndeki çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bu inançla aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz".

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da anıt özel defterine yazısında, "Yüce Türk milleti; en büyük eseriniz olan, kurucusu olduğunuz laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni, devrimci bir düşünce adamı olarak ortaya koyduğunuz fikirlerinizin aydınlattığı yolda, birlik ve beraberlik içinde yaşatmaya devam edecektir" ifadesine yer verdi.

 

Endonezya

 

Türkiye'nin Cakarta Büyükelçiliği'nde düzenlenen törende Büyükelçi Zekeriya Akçam, elçilik çalışanları ve Endonezya'da yaşayan Türkler hazır bulundu. Anma töreninde saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

 

Kırgızistan

 

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Atatürk heykelinin yer aldığı parkta düzenlenen törene, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği çalışanları, Bişkek Belediye Başkanı, TİKA Bişkek Koordinatörlüğü, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi yetkilileri ile Türk devlet okulu öğrencileri, Ahıska Türkleri Derneği temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunun yanı sıra Türkiye ve Kırgızistan milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, "Atatürk'ü Orta Asya'da anmak bizim için bir gurur kaynağıdır" dedi.

"Atatürk'ün bir gün Sovyetlerin yıkacağı ve kardeş halkların bağımsız olacağı öngörüsünde haklı çıktığını" anımsatan Kılıç, Atatürk'ün dünyada bir çok ülkeye ilham veren bir lider olduğunu kaydetti.

 

Macaristan

 

Ulu önder Atatürk için Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, Mustafa Kemal Atatürk parkında anma töreni yapıldı. 

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı ve bölge Belediye Başkanı Peter Gajda'nın konuşma yaptığı törende, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Budapeşte Temsilcisi Büyükelçi Arif Altay, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, TİKA Macaristan Temsilcisi Pınar Özcan, MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar, büyükelçilik görevlileri ve çok sayıda Türk vatandaşı yer aldı.

Parkta bulunan Atatürk büstüne çelenklerin konulmasıyla başlayan törende, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

Bosna Hersek

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77'nci yılında, Türkiye'nin Saraybosna'da da anma törenleri düzenlendi.

Saraybosna Büyükelçiliği'nde saat 09.05'te bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Atatürk'ün görüntülerinin ve konuşmalarının yer aldığı bir belgesel film gösterildi.

Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, konuşmasında, toplumların kendilerini aydınlatan liderlerini asla unutmadığını belirterek, "Atatürk, Türk Milleti'nin yeteneklerine, onuruna ve gururuna önem veren bir liderdi" dedi. 

Kurtuluş Savaşı yıllarında Balkan ülkelerinden de çok fazla insanın Türkiye için savaştığını anımsatan Erginay, Atatürk'ün ölüm yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen anmalara gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Törene, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve İsa Bey İshakovic İlköğretim Okulu'ndan öğrenciler katıldı.

 

Makedonya

 

Üsküp Büyükelçiliği'nde, büyükelçilik mensuplarının yanı sıra ülkedeki Türk kurumlarının temsilcilerinin de katıldığı anma töreninde, Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği 09.05'te saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. 

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, 10 Kasım mesajında şunları kaydetti:  

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Makedonya'da anmanın özel bir önemi var. Gençlik yıllarını geçirdiği bu güzel toprakların o dönemdeki siyasi, sosyal dokusunun etkisi altında yetiştiği, Manastır'da bulunan tarihi idadideki öğrenimi sırasında ise daha sonra İstiklal Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşunda önemli rol oynayacak arkadaşlarıyla beraber fikir teatisinde bulunduğu ve Cumhuriyetin kurucu ilkelerinin ilk tohumlarının burada filizlendiği hepimizin malumudur. Cumhuriyetimizin ilelebet yaşayacağına olan inancımızla Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, bu vesileyle tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, onların aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyorum".

 

Arnavutluk

 

Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği'ndeki törende konuşan Büyükelçi Hidayet Bayraktar da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde anmak üzere toplandıklarını ifade ederek, "Atatürk sadece Türkiye'nin kurucusu değil, aynı zamanda da büyük bir önder, lider, asker ve bence en önemlisi büyük bir reformcuydu" diye konuştu. 

Atatürk'ün dönemin liderlerinden farklı özellikler taşıdığını söyleyen Bayraktar, Atatürk'ün Türkiye'yi çağdaş medeniyetler düzeyine ulaştırmak adına siyasi, ekonomik, kültürel ve toplumsal reformlara imza attığını dile getirdi.

Kaynak: AA