Büyük Menderes'te Kirlilik Çözümüne AB Desteği

Büyük Menderes'te Kirlilik Çözümüne AB Desteği

Avrupa Birliği (AB) 'Türkiye'de Su Sektörü İçin Kapasite Geliştirilmesi' Başlıklı Eşleştirme Programı Kapsamında Büyük Menderes Nehri Havzası'nın Temizlenmesi Çalışmalarına Katılmak Üzere Aydın'da Gelen AB Heyeti, İnceleme Gezilerine Başladı. Hollanda, İngiltere ve Slovakya'dan Gelen Heyeti Çalışma Programlarının İkinci Gününde Söke Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisleri'nde İncelemeler Yaptı. P...

Büyük Menderes'te Kirlilik Çözümüne AB Desteği

Avrupa Birliği (AB) 'Türkiye'de Su Sektörü İçin Kapasite Geliştirilmesi' başlıklı eşleştirme programı kapsamında Büyük Menderes Nehri Havzası'nın temizlenmesi çalışmalarına katılmak üzere Aydın'da gelen AB heyeti, inceleme gezilerine başladı. Hollanda, İngiltere ve Slovakya'dan gelen heyeti çalışma programlarının ikinci gününde Söke Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisleri'nde incelemeler yaptı. Programa Aydın Çevre ve Orman İl Müdürü Veli Yorgalı, DSİ 21. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Kurugöllü, AB Yerleşik Eşleştirme Hank Sterk, DSİ Genel Müdürlüğü AB ile İlişkiler Şube Müdürü Ayla Efeoğlu ile çalışma grubunda bulunan yerli ve yabancı yetkililer katıldı.

Söke Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisleri'nde incelemelerde bulunan heyet üyeleri, ilçede 2002 yılından bu yana faaliyette bulunan ve günlük 20 bin metreküp su arıtma kapasitesi ile çalışan tesisin çalışmaları bilgiler aldı. Son dönemde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çevre ödülüne de layık görülen, ve deşarj belgesine sahip tesislerin sorumlusu Çevre Mühendisi Lütfiye Öner, AB heyetini tesisleri gezdirerek, kısa bir brifing verdi. İnceleme sonrasında kendisine yöneltilen soruları cevaplandıran AB Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Henk Sterk, Söke'de atık su arıtmasının faal olmasının çevre adına olumlu olduğunu söyledi. Strek, "Çevre ve Orman Bakanlığı'nın çevrenin korunması yönünde yürürlükte olan bir planın olduğunu biliyoruz. Büyük Menderes kıyısında bulunan tüm yerleşim birimlerinin, kentlerin bu plana uymaları halinde Büyük Menderes Nehrinde sorun yaşanmaz" dedi. Çevre ve Orman İl Müdürü Veli Yorgalı da konuşmasında, bakanlığın yerel yönetimlere arıtma tesisi kazandırma konusunda son ciddi yardımlar yaptığına işaret etti. Bu konuda il genelindeki belediyelerin ciddi bir atılım içerisinde olduğunun altını çizen Yorgalı, "Büyük Menderes Nehri'nin önemi herkesçe biliniyor. Nehri kirlilikten kurtarmak için sadece belediyelerimizin girişimleri yetmez. Nehre suları karışan sanayi kuruluşları, fabrikalar ve zeytinyağı fabrikası işletmecilerinin de bu konuda duyarlı davranıp ellerini taşın altına koymaları gerekmektedir" diye konuştu.

(LT-MB-YK-İK)

12.02.2008 22:34 TSİ

Kaynak: İHA