Büyük Erzurum Şöleni"

Büyük Erzurum Şöleni"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Allah bu ülkede vakıf şuurunu eksik etmesin.

Büyük Erzurum Şöleni

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Allah bu ülkede vakıf şuurunu eksik etmesin. Vakıf bize ecdadımızdan gelen bir miras" dedi. 

Güllüce, Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nca Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen "Büyük Erzurum Şöleni"ne katıldı. 

Bakan Güllüce konuşmasında, Erzurumlulara, "Sadece 1915'li yıllarda değil, tarih boyu hep orada garnizon görevi yapmış, vatan, millet, devlet, din, Allah, bayrak demiş, bütün kutsalları ayakta tutmak için bin yıldır orada tutunabilmiş, kahraman neslin kahraman çocuklarısınız" diye seslendi.  

Türkiye'de, Erzurum'da yaşadığı halde Aziziye'yi bilmeyenlerin olduğunu anlatan Güllüce, "Dünya insanlarına, kahramanlığı, vatan sevgisini anlatmak için örnek olarak gösterebileceğimiz bir yerdir. Her Erzurumlu şöyle yapsın. Erzurum'a iner inmez, anasını, babasını, dedesini görmeden önce Aziziye'ye, oradaki şehitlere üç İhlas bir Fatiha okusun. Aziziye böyle mukaddes, ziyaret etmemiz ve tanıtmamız gereken bir yerdir. Çanakkale batıda ne yapmışsa, Aziziye'nin kahramanlıkları sadece 1878 değil, daha sonraki yıllarda da böyledir" diye konuştu.

Güllüce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"21. asır, kendine kapan, kendini seven, sadece 'ben' diyen insanların gittikçe yoğun olduğu bir çağ. Buna rağmen bu vakıftaki arkadaşlarımız, sadece topraklarından aldığı ilhamla, kültürle asırlardır gelen ilhamla, vakıf insanı olma gayreti göstermekteler. Allah bu ülkede vakıf şuurunu eksik etmesin. Vakıf bize ecdadımızdan gelen bir miras. Bugün dost gibi görünen ama Türkiye üzerinde onlarca proje yapan, hem sözleriyle hem özleriyle düşmanları bir hayli olan ülkenin çocuklarıyız. Bunun karşısında durmanın bir tane yolu var. Nasıl ki cumhuriyetin kuruluşu örneği varsa, 77 milyonu bir araya getirmek, 77 milyonla omuz omuza olmak, bu ülkenin birliğini, dirliğini sağlayıcı bu ülkenin çimentosu olmak da Erzurumlulara düşüyor, size düşüyor. Arkamızda Erzurumlu var. 'Bu projeleriniz başarılı olmayacaktır' diyorum. 'Oyunlarınız sökmeyecek, Türkiye'de operasyon yapamazsınız' diyorum. Çünkü Erzurum ruhu bütün Türkiye'yi kuşatmış." 

1910'lu, 1920'li yıllarda destanlar yazıldığını belirten Güllüce, birlik ve dirlik destanı yazarak dünyanın en gelişmiş, en kalkınmış ve en huzurlu ülkesi hedeflerine birlikte ulaşma çağrısı yaptı.

Şölende, Vakfın gençlik kollarınca İstiklal Marşı'nın yazılışı sahnelenirken, halk oyunları ekipleri de yöresel oyunlar sergiledi.

Kaynak: AA