"Bütün İnsanlık Merhameti, Hz. Muhammed'in (Sav) Örnek Hayatından Öğrendi"

"Bütün İnsanlık Merhameti, Hz. Muhammed'in (Sav) Örnek Hayatından Öğrendi"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Gündüzöz, "Dünyada ulaşılmayacak insan yoktur, ulaşamayan insanlar çoktur.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Gündüzöz, "Dünyada ulaşılmayacak insan yoktur, ulaşamayan insanlar çoktur. Bu konuda, her konuda olduğu gibi iletişim konusunda da bize en ideal manada örnek olan Allah Resulü'dür (sav). "

OMÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri, Merhamet Peygamberi Hz. Mahammed'in (sav), bütün insanlığa örnek olacak bir hayat yaşadığına dikkat çekti. Kutlu Doğum Haftası kutlamaları çerçevesinde 'Merhamet Peygamberi' konulu konferans düzenlendi. Samsun İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programı, OMÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Tasavvuf Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erhan Yetik yönetti.

Konferansta konuşan Prof. Dr. Nihat Dalgın, Hz. Muhammed'in (sav) merhamet anlayışından örnekler verdi. Hz. Peygamber'in (sav) merhamet anlayışının 'yaradılmışları severim yaradandan ötürü' ilkesinde yattığını belirten Dalgın, "Bu anlamda, herkese karşı merhametten, inanmayanlara karşı merhametten ve zalimlere karşı merhametten söz ediyor. ve hayatı boyuncu bunun örnekleri ile yaşamış. Hayvan keserken bile merhametten bahseden bir Peygamberin ümmeti olarak Allah, böyle bir hayatı yaşamayı bize de nasip etsin."dedi.

Doç. Dr. Soner Gündüzöz ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammmed'in (sav) iletişim dilinden bahsetti. İletişim dilinin son derece önemli olduğunu ifade eden Gündüzöz, şöyle dedi: "Çocuğa ulaşmada, insanlara ulaşma konusunda iletişim dili son derece önemlidir. Sağlıklı diyalogların, eğitimde başarının yolu iletişim dilinden geçmektedir. Şunu çok iyi bilin ki dünyada ulaşılmayacak insan yoktur, ulaşamayan insanlar çoktur. Bu konuda, her konuda olduğu gibi iletişim konusunda da bize en ideal manada örnek olan Allah Resulü'dür (sav). Peygamberi dil önemlidir. Hz. Peygamber (sav) insanlar arasında ayırım yapmadan onları bir araya getirmeyi başarmış ve onlarla sohbet etmiş, iletişim kurmuş. "

Doç. Dr. Yaşar Kurt da konuşmasında; yapılacak her güzelliğin karşısında Allah'tan istenecek bir dua olduğunu, Kur'an okumanın yanında, anlama ve yaşama duygusunun hakim olması gerektiğini, bu konuda bütün insanlığa en iyi örneğin Hz. Peygamber (sav) olduğunu kaydetti. - SAMSUN