Butto, İngiltere Parlamentosu'nda Anıldı

Butto, İngiltere Parlamentosu'nda Anıldı

İngiliz Parlamentosu'nda, Geçtiğimiz Aralık Ayında Suikast Sonucu Hayatını Kaybeden Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto İçin Anma Töreni Düzenlendi.

Butto, İngiltere Parlamentosu'nda Anıldı

İngiliz Parlamentosu'nda, geçtiğimiz Aralık ayında suikast sonucu hayatını kaybeden eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto için anma töreni düzenlendi.

Rotterdam Lordu Nazır Ahmet'in evsahipliğinde düzenlenen anma törenine, Butto'yu yakından tanıyan milletvekili ve Lord arkadaşları katıldı. Özellikle İngiliz Muhafazakar Partili milletvekillerinin katılım gösterdiği törende, milletvekilleri Butto ile ilgili anılarını paylaştı ve Butto'nun kişiliği ve demokrasiye olan düşkünlüğüne vurgu yaptı. Törenin açılışında Lord Ahmet, tüm katılımcıları Butto için dua etmeye davet etti. Lord Ahmet, Güney Asya'nın en büyük lideri, dünyanın en önemli kadın lideri

olarak tanımladığı, kız kardeşi gibi ve aynı zamanda yakın arkadaşı olan Butto'yu her zaman bu şekilde hatırlayacağını söyledi. Butto'nun yakın arkadaşlarından biri olan eski İngiltere Sağlık Bakanı Patricia Hewitt, Butto'nun oldukça cesur bir kadın olduğunu, Pakistan'ın bir an önce demokrasiye ve barışa kavuşmasını umduğunu ifade etti.

Pakistan Müslüman Birliği Lideri Ghaus Ali Shah, yakından tanıdığı Butto'nun demokrasi için çaba sarf ettiğini ve bunun için Pakistan'a döndüğünü söyledi. William Hague, 31 yıllık arkadaşı olan Butto'nun uğradığı saldırı nedeni ile büyük üzüntü içinde olduğunu söyledi ve Pakistan dışındaki kişiler olarak, yaşananlardan büyük endişe duyduklarını, Pakistan'ın geleceği ve Pakistan demokrasisi için Butto'nun anılarının birleştirici ve pozitif olmasını beklediklerini ifade etti.

Muhafazakar Parti milletvekillerinden Alan Duncan da, Butto'nun demokrasi ve barış adına olağanüstü işler yaptığını ve yapması gerektiğini düşündüğü şeyler için hiçbir şeyin onu durdurmadığını söyleyerek, Butto'yu saygı ile selamladığını ifade etti.

Toplantıyı, eski İngiltere'nin Başbakan Yardımcısı John Presscott ve eski İçişleri Bakanı Ian Duncan Smith de ayakta izledi.

(HU-OYK-OYK-NÇ-D)