Bütçeden Sağlığa Ayrılan Paya "Düdüklü" Protesto

Bütçeden Sağlığa Ayrılan Paya "Düdüklü" Protesto

Bütçeden Sağlığa Ayrılan Payı Yeteriz Bulan Kamu Çalışanları Sağlık Bakanlığı Önünde "Düdüklü" Protesto Gösterisi Yaptı.

Bütçeden Sağlığa Ayrılan Paya

Bütçeden sağlığa ayrılan payı yeteriz bulan kamu çalışanları Sağlık Bakanlığı önünde düdüklü protesto gösterisi yaptı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 2006 yılında 7 milyar 477 milyon YTL olan bütçeden sağlığa ayrılan ödeneğin 2007 yılında 6 milyar 581 milyon YTL'ye düştüğünü belirterek, "İktidar sağlığı bütçede de unutarak Türkiye'nin sağlık sistemini çöküşe sürükledi" dedi.

Kamu-Sen üyeleri Sağlık Bakanlığı önünde 2007 bütçesinde sağlığa ayrılan ödeneği düdüklü protesto etti. Eylemde, sendika üyelerinin, "IMF'ye değil sağlığa bütçe", "Sağlığı satanı bizde satarız", "Meclis'te yan gelip yatamazsınız" sloganları atıldı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 2006 yılında 7 milyar 477 milyon YTL olan bütçeden sağlığa ayrılan payın 2007'de 6 milyar 581 milyon YTL'ye düşürüldüğünü söyledi. Akyıldız, Dünya Sağlık Örgütünün gelişmekte olan ülkeler için sağlığa genel bütçeden yüzde 10'lar civarında pay ayrılması gerektiğini belirtirken, Türkiye'de 2006 yılında yüzde 4.3 olan bütçeden sağlığa ayrılan payın, 2007 yılında yüzde 3.2'ye indirildiğini ifade etti. Akyıldız, "1960'lı yıllarda bütçeden sağlığa ayrılan payın yüzde 5.27 olduğu düşünülürse aradan geçen 46 yıl sonra bu oranın çok geride olması Türkiye'nin sağlığı nasıl gözden çıkardığının bir kanıtıdır" diye konuştu.

"HÜKÜMET SAĞLIĞI BÜTÇEDE UNUTARAK ÇÖKÜŞE SÜRÜKLEDİ"

Akyıldız, hükümetin sağlıkta IMF'nin emriyle tebliğler yayınladığını belirterek, parasal hesaplar içine girerek vatandaşın ilacına göz diktiğini söyledi. Akyıldız, "Şimdi de sağlığı bütçede de unutarak Türkiye'nin sağlık sistemini çöküşe sürüklemektedir" dedi.

Akyıldız, AKP'nin uyguladığı politikalarla devlet hastanelerini işletmelere dönüştürerek vatandaşları müşteri yapmak istediğini savundu. Akyıldız, 2007 yılında uygulamaya girecek olan Genel Sağlık Sigortasıyla da vatandaşın parası kadar hizmet sunulacağını kaydederek, "Bütçede sağlığa ayrılan yüzde 3'lük pay hükümetin sağlığa bakış açısını ortaya koyuyor" dedi.

"BÜTÇEDE SOSYAL DEVLET YOK SAYILIYOR"

Akyıldız, bütçede sosyal devletin yok sayıldığını belirterek, "Çalışanların sefalete itildiği, işsizliğin tavan yaptığı, milli gelirden vatandaşa düşen payın her geçen gün makaslandığı, ülkemizde yatırımlara yer vermeyerek, milletin menfaatlerini es geçen küresel güçlere hizmet eden bütçeyi, böyle bir bütçeyi hazırlayan iktidarı protesto ediyoruz" diye konuştu.(ANKA)