Bütçe Görüşmelerinden Notlar...

Bütçe Görüşmelerinden Notlar...

TBMM Genel Kurulu'nda 2007 Bütçe Görüşmelerinde Muhalefetle İktidar Arasında İlginç Diyaloglar Yaşandı.

Bütçe Görüşmelerinden Notlar...

TBMM Genel Kurulu'nda 2007 bütçe görüşmelerinde muhalefetle iktidar arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

ARINÇ'LA SÜRE PAZARLIĞI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir saatlik konuşma süresinin dolmasının ardından oturumu yöneten TBMM Başkanı Bülent Arınç ile süre pazarlığı yaptı. Arınç, 10 dakika ek süre vermek istedi. Baykal, Maliye Bakanı'nın yarım saat ek süre aldığını anımsatınca Arınç, 20 dakika ek süre verdi.

BAYKAL'DAN TEZEK FOTOĞRAFI

Deniz Baykal, konuşması sırasında Kars, Iğdır ve bazı illerde öğrencilerin evden getirdikleri tezekleri okulda yaktıklarını gösteren fotoğrafları milletvekillerine gösterdi. Fotoğrafları gösterirken Maliye Bakanı Unakıtan'ın "okullarda bedava kitap dağıttık" sözlerine de tepki gösteren Baykal, "Kitap dağıtıyorsunuz ama okulun sağlaması gereken ısınma ihtiyacını, günlük harcamaları velilerin vermesini bekliyorsunuz" dedi.

"GEOMETRİSİ BOZULDU" LAFI ERDOĞAN'I GÜLDÜRDÜ

Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "erken seçim"in gerekliliğini dile getirdiğinde Başbakan Erdoğan'ın asabının bozulduğunu, müthiş gerginlik içine girdiğini anlatırken, "Başbakan'ın fiziği, kimyası, geometrisi bozuldu ve ona buna saldırmaya başladı" dedi. Baykal'ın bu sözleri Erdoğan'ı güldürdü.

BAŞBAKAN YİNE DİNLEMEDİ

Bütçe görüşmelerine geç gelen Başbakan Erdoğan sadece CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın konuşmasını dinledi. Baykal'ın konuşmasının ardından verilen aradan sonra oturuma katılmayan Başbakan Erdoğan, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'yu izlemedi.

KİM O EVET DİYEN?

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirirken, "Sayın Denktaş'ı kovdunuz. Denktaş'a 'git ülkene halkına bunları anlat' dediniz" dedi. AKP sıralarından "doğru" diye laf atılması üzerine Mumcu, "Kim o doğru diyen, çıksın da tutanaklara geçsin" diye tepki gösterdi.

AKP'NİN BÜTÇESİ MESAJI

Bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler öncesi CHP Genel Merkezi'nden cep telefonlarına, "AKP'nin bütçesi görüşülüyor" mesajı gönderildi.

DÜNÜRÜ DE İZLEDİ

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını dünürü Sadık Albayrak da dinleyici locasından izledi.

GERÇEK ALİ DİBOLAR

Başbakan Erdoğan konuşmasında Baykal'ın Ali Dibo suçlamasına gazete ile yanıt verdi. "Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni Ali Dibolar'dan aldım" diyen Başbakan Erdoğan, CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen'in belediye başkanlığı döneminde yapılan Yuvacık Barajı ile ilgili bir haberin yer aldığı gazeteyi göstererek, "En büyük Ali Dibo burada" dedi.

MAHKEMEYE VER

Erdoğan'ın Yuvacık Barajı ile ilgili konuşmasını sürdürmesi üzerine Baykal, "şikayet etme, mahkemeye ver" diye laf attı.

ARINÇ'IN UYARISI

Erdoğan'ın konuşması sırasında CHP'lilerin laf atmaları üzerine Erdoğan'ın konuşmasını kesen TBMM Başkanı Arınç CHP'lileri uyardı. Arınç, özelikle Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek ve İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu'nu uyarırken, Kumkumoğlu'na, "Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki alışkanlığınızı buraya taşımayın, burası Plan ve Bütçe Komisyonu değil, lütfen konuşmalarınıza dikkat edin" dedi.

BU SİZ DE BİR RAHATSIZLIK

Arınç, laf atmayı sürdüren Mustafa Özyürek'i ise, "Bu sezde bir rahatsızlık. Mazojistlik başka bir şey ama siz her şeye müdahele ediyorsunuz" diye uyardı.

NE ADAR ADAPLI KADRONUZ VAR

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi ve cumhurbaşkanının niteliklerinin Anayasa'da belirtildiğini anlatması üzerine, CHP İzmir millmetvekili Canan Arıtman'ın "kap kaç" diye laf atması üzerine TBMM Başkanı Arınç, Arıtman'ın "sayın Arıtman kendinize gelin" diye uyardı. Bunun üzerine Baykal'ın Arıtman'ı işaretle uyardığı gözlenirken, Başbakan Erdoğan da tepkisini, "Sayın Genel Başkan ne kadar adaplı bir kadronuz var" diye dile getirdi.

BÜTÇEDEN SONRA KADAYIF

Bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından TBMM İdare Amiri Fevzi Berdibek kulislerde milletvekillerine ve bürokratlara bin kişilik burmalı kadayıf ikram etti.(ANKA)

Kaynak: ANKA