Bush Yönetiminin İran'ı Bombalama Planı: Hedef Saptırma

Bush Yönetiminin İran'ı Bombalama Planı: Hedef Saptırma

02.10.2007 15:45 | Son Güncelleme: 02.10.2007 15:45
Bush Yönetiminin İran'ı Bombalama Planı: Hedef Saptırma

The Newyorker

The NewYorker

Bush yönetiminin İran'ı bombalama planı: Hedef saptırma

Ünlü gazeteci Seymour M. Hersh 'in the NewYorker 'daki altı sayfalık baş yazısı yine ses getirecek türden. Konu İran. Hersh  ikinci kez ABD 'nin İran 'ı vuracağını iddaa ediyor.

ABD yönetiminin esas hedefinin  İran  olduğunu açıklıyor Hersh ..Geçtiğimiz ay G.W.  Bush 'un danışmanlarından İran 'a yapılacak muhtemel bir sldırının planlarını ve siyasi sonuçlarının neler olabileceğini istediği iddaa ediliyor.

Nitekim Beyaz Saray hemen bu konuda bir açıklama yapma ihtiyacını duymuş.

Hersh şöyle söylüyor: "Bush yönetimi yaptıkları açıklamalarda Irak savaşının aslında ABD ve İran 'ın arasında bir güç dengesi mücadelesi olduğunu söylüyorlar. Açıklamalarda Şii milislere İran 'ın yaptığı yardımlarla ABD güçlerini yıpratma amacı güdüldüğü ileri sürülüyor. Bush yönetiminin, İran'ın Devrim Muhafızlarına hava akınlarıyla nokta vuruşları yapma planlarına Gordon Brown destek veriyor. Ama Başkan henüz planın hayata geçirilmesi için nihai emri vermiş değil."

"Beyaz Saray yönetimi, Irak'ta başına gelenlerin çoğundan Tahran yönetiminin sorumlu olduğu inancında. Ama İran'ın nükleer tesislerine yönelik, büyük tepki çekebilecek bir saldırıdan ziyade, Amerikan yönetimi, sınırlı hava saldırıları yapmayı ve bunu Irak'daki askerlerinin güvenliği için gerekli olduğunu söyleyerek savunmayı planlıyor."

Irak savaşının gerçek galibi İran

"Bush ve danışmanları üç konuda mutabıklar.

Amerikan halkı İran 'ın nükleer bir tehlike olduğuna inanmıyor.

Tüm sivil ve askeri istihbarat birimleri İran 'ın beş yıldan önce nükleer bomba yapmasının olanaksız olduğunu düşünüyorlar.

Tüm Amerikan kamu oyu ve dünya kamu oyunun mutabık olduğu tek bir konu var: o da Irak savaşından İran 'ın galip çıktığı. "

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title