Bush Yönetiminden, Ermeni Lobisine Büyük Darbe

Bush Yönetiminden, Ermeni Lobisine Büyük Darbe

Washıngton ( Dha) Abd’nin Başkenti Washington’daki Abd Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Ermeni Lobisinin, Abd'nin Yeni Erivan Büyükelçisi Olarak Görevlendirilmesine Karşı Çıktığı Richard Hoagland'in Atanmasını Onayladı. Hoagland'in Atanması, 5'e Karşı 13 Oyla Kabul Edildi. Oturumda Cu...

Bush Yönetiminden, Ermeni Lobisine Büyük Darbe

WASHINGTON ( DHA) ABD’nin başkenti Washington’daki ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Ermeni lobisinin, ABD`nin yeni Erivan Büyükelçisi olarak görevlendirilmesine karşı çıktığı Richard Hoagland`in atanmasını onayladı. Hoagland`in atanması, 5`e karşı 13 oyla kabul edildi. Oturumda Cumhuriyetçi Senatörler Türk-Amerikan dostluğunu ve Türkiye`nin ABD için önemini vurgularken, Demokrat Senatör ve eski Başkan Adayı John Kerry Ermenilerden yana tavır aldı.

Oylamada, komite başkanı Cumhuriyetçi senatör Richard Lugar ve Demokrat Parti`nin komitedeki kıdemli üyesi Joe Biden`in yanısıra 8 Cumhuriyetçi ve 3 Demokrat senatör kabul oyu verdi. Eski Başkan Adayı John Kerry ile birlikte Demokrat senatörler Paul Sarbanes, Barbara Boxer, Christopher Dodd ve Cumhuriyetçi senatör Norm Coleman ise ret oyu kullandı.

Geçen yıl yaptığı bir konuşmada Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendiren Erivan Büyükelçisi John Evans`ı Bush yönetiminin mayıs ayında merkeze çekmesi üzerine ABD`deki Ermeni Lobisinin başlattığı kampanya hezimetle sonuçlandı. Önce elçinin merkeze çekilmesine karşı çıkan Ermeni Lobisi, daha sonra da Ermeni olaylarını `soykırım` olarak nitelendirmediği gerekçesiyle yeni atanan Büyükelçi Richard Hoagland`in Senato tarafından reddedilmesi için çalışmalara başladı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi`nin oturumunda gündeme alınan atama oylamasından önce ise, bazı senatörler Ermeni lobisi yanlısı ve Türkiye karşıtı konuşmalar yaptılar. Aralarında Demokrat Başkan Adayı John Kerry`nin de bulunduğu bazı senatörler, Ermeni olayları için ‘soykırım’ ifadelerini kullanarak yeni büyükelçinin atanmasına karşı çıktılar. Cumhuriyetçi senatör George Voinovich ise, ABD`nin Türkiye ile ilişkilerinin büyük önem taşıdığını anlattı.

Hoagland`in görevinin, komitenin ardından senato genel kurulunda da onaylanması gerekiyor. Ancak gözlemciler, komitede başarılı olamayan Ermeni lobisinin, Hoagland`i senato genel kurulunda engelleyebilmesinin beklenmediğini kaydetti.