Bush ve Maliki, Irak'ta Uzlaşmayı Konuştu

Bush ve Maliki, Irak'ta Uzlaşmayı Konuştu

BM Genel Kurulu İçin New York'ta Bulunan ABD Başkanı George Bush ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki Bir Araya Gelerek, Irak'ta Ulusal Uzlaşmanın Sağlanması Konusunu Ele Aldılar.

Bush ve Maliki, Irak'ta Uzlaşmayı Konuştu

BM Genel Kurulu için New York'ta bulunan ABD Başkanı George Bush ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki bir araya gelerek, Irak'ta ulusal uzlaşmanın sağlanması konusunu ele aldılar.

Maliki, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, uzlaşma konusunda Irak hükümetinin gerekeni yaptığını belirterek, ''Irak'ın tümü için daha iyi bir gelecek sağlanması yolunda üstümüze düşen bütün sorumlulukları omuzlamaya hazırız. Irak'ın geleceği uzlaşmadan ve iç siyasi mutabakatlardan geçiyor'' dedi.

Bush da Maliki ile bu konuda hemfikir olduklarını, Maliki hükümetine ulusal uzlaşmayla ilgili gereken desteği verdiklerini kaydetti.

Görüşmeye yakın kaynaklar, sivillerin üzerine ateş açılması olayı nedeniyle Irak hükümetinde rahatsızlık yaratan Blackwater güvenlik firması üzerinde de durulduğunu belirttiler. Bir yetkili, Maliki'nin Bush'a bu konuda, ''Irak'ın egemenliğine saygı gösterilmeli'' dediğini aktararak, iki liderin soruna kısaca değindiklerini ve ABD-Irak ortak soruşturma konusunu değerlendirdiklerini ifade etti.