Bush ve Blair Beyaz Saray'da Görüştü

Bush ve Blair Beyaz Saray'da Görüştü

Beyaz Saray'da İngiltere Başbakanı Tony Blair'i Ağırlayan ABD Başkanı George Bush, Gazze'deki Şiddet Olaylarından Endişeli Olduklarını Açıkladı.

Bush ve Blair Beyaz Saray'da Görüştü

Beyaz Saray'da İngiltere Başbakanı Tony Blair'i ağırlayan ABD Başkanı George Bush, Gazze'deki şiddet olaylarından endişeli olduklarını açıkladı.

Bush, Blair ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Gazze'de yaşananlardan endişe duyduklarını belirtti ve Irak savaşı konusundaki kararlarını da kuvvetle savundu.

Konuşmasında Dünya Bankası'nın adı aşk skandalına karışan başkanı Paul Wolfowitz'den de söz eden Bush, olayın bu aşamaya gelmesine üzüldüğünü söyledi ancak bu kez bu olanlara rağmen Wolfowitz'in Dünya Bankası'nın başında kalması gerektiğini söylemekten kaçındı.

Wolfowitz'i beğendiğini belirten Bush, "Biz konuşurken, yönetim kurulu toplantısı vardı. Size söyleyebileceğim tek şey, Wolfowitz'in Dünya Bankası için en iyi olanla meşgul olduğudur" demekle yetindi.

Blair ile ortak basın toplantısında İran konusuna da yer veren Bush, İran'ın hassas nükleer faaliyetlerinden vazgeçmek için ilerleme kaydetmemesi halinde yeni BM yaptırımları tehdidinde bulundu.

Bush, "İranlıların nükleer silaha sahip olmaması gerektiğini" düşündüklerini belirterek, "Eğer bir ilerleme kaydedilmezse, BM yoluyla yeni yaptırımlar uygulamak için birlikte çalışmak istiyoruz" dedi.

İngiltere Başkanı Blair de, basın toplantısında, kendisinin görevinden ayrılmasından sonra da İngiltere'nin ABD ile omuz omuza olmaya devam edeceğini söyledi.

Irak savaşında ABD Başkanı George Bush'u desteklemekten pişmanlık duymadığını ifade eden Blair, "terörizmle mücadelede, sağlam ve değişmez müttefik kalacağımıza inanıyorum" dedi.