Bush'un 'İslamcı Faşist' Sözüne Tepkiler Sürüyor

Bush'un 'İslamcı Faşist' Sözüne Tepkiler Sürüyor

Abd'deki Müslüman Gruplar İle Savaş Karşıtlarının Katıldığı İsrail Karşıtı Gösteride Bush Yönetiminin Umursamaz Tavırları Protesto Edildi. Beyaz Saray Önündeki Lafayette Parkı'nda Toplanan Göstericilere Hitaben Konuşan Müslüman Liderler Bush'un 'İslamcı Faşist' İfadesine Tepki Göstererek Abd'nin ...

Bush'un 'İslamcı Faşist' Sözüne Tepkiler Sürüyor

ABD`deki Müslüman gruplar ile savaş karşıtlarının katıldığı İsrail karşıtı gösteride Bush yönetiminin umursamaz tavırları protesto edildi. Beyaz Saray önündeki Lafayette Parkı`nda toplanan göstericilere hitaben konuşan Müslüman liderler Bush`un `İslamcı faşist` ifadesine tepki göstererek ABD`nin Lübnan halkının yanında yer almasını istedi. ABD`nin İsrail`e yaptığı yardımların durdurulmasını isteyen göstericiler ABD halkının vergilerinin İsrail için kullanılmasına karşı çıktıklarını ifade etti.

YAHUDİLER DE İSRAİL KARŞITI GÖSTERİYE KATILDI
Yaklaşık 10 kişilik bir Ortodoks Yahudi grubu da geleneksel kıyafetleriyle gösteriye katılarak Siyonizm`i eleştirdi. Siyonizm`in dünya Yahudiliğini temsil etmediğini ve yahudilerin İsrail`in yaptıklarını kabullenemeyeceğini ifade eden pankartlar taşıyan yahudi grup, gösteriden sonraki yürüyüşte de ön saflarda yer aldı.

BÜYÜK PROVOKASYON
Göstericilerin güzergahı üzerinde toplanarak müslümanları aşağılayan pankartlar taşıyan bir grup da ellerinde incillerle göstericelere `Hepiniz cehenneme gideceksiniz` diye bağırdı. İslamiyeti aşağılayan pankart ve ifadeleriyle müslüman göstericilerin tepkisini çekmeyi amaçlayan gruba müslüman göstericilerden bazıları müdahale etmek istedi. Ancak alınan güvenlik tedbirleriyle büyük bir olayın çıkması engellendi.

BEYAZ SARAY ÖNÜNDE `HİZBULLAH` SLOGANLARI
Şii Müslümanlardan oluşan bir grup da Beyaz Saray önünde toplanarak tekbir getirdi. `Lailaheillallah... Hizbullah, Hizbullah...` şeklinde slogan atan grup başlarında `Hüseyin` yazan bandanalar kullandı.
Washington`daki gösteride alışılmışın dışındaki manzaralardan biri de göstericilerin Amerikan bayrağı taşımaması oldu. Göstericiler Filistin, Lübnan ve Irak bayrakları taşıdılar.