Bush'un Irak Başbakanı Maliki ve Yardımcılarıyla Görüşmesi

Bush'un Irak Başbakanı Maliki ve Yardımcılarıyla Görüşmesi

ABD Başkanı George W. Bush, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Yardımcıları Adel Abdel Mehdi ve Tarık El Haşimi'den Ulusal Uzlaşma Konusunda İlerleme Kaydetmelerini İstedi.

Bush'un Irak Başbakanı Maliki ve Yardımcılarıyla Görüşmesi

ABD Başkanı George W. Bush, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile yardımcıları Adel Abdel Mehdi ve Tarık El Haşimi'den ulusal uzlaşma konusunda ilerleme kaydetmelerini istedi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Bush'un Iraklı 3 liderle yaklaşık 40 dakika video konferansı ile görüşme yaptığı ifade edildi. Görüşmeyle ilgili basını bilgilendiren Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, "Başkan Bush, görüşmede ekonomi, politika ve güvenlik alanlarında liderlerle ortak mücadele etmekten dolayı teşekkür etti. Bu gelişmeleri sürdürmeleri için onları cesaretli olmaya çağırdı" diye konuştu. Bush'un petrol gelirlerinin paylaşılması, devrik lider Saddam Hüseyin'in Baas Partisi üyelerine

verilecek görevler ve anayasal reformlar konusunda hedeflenen mesafenin kat edilmesi için Iraklı liderleri sıkıştırdığı da kaydedildi.

Öte yandan, ABD Başkanı Bush'un Perşembe günü Irak Başkanı Celal Talabani ile Beyaz Saray'da biraraya geleceği belirtildi.

(AFP-MS-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA