Bush'u Zor Durumda Bırakacak Yasa Tasarısı

Bush'u Zor Durumda Bırakacak Yasa Tasarısı

ABD'den Cumhuriyetçi Başkan George Bush'u, Irak Konusunda Kendi Partisi İçerisinden Sıkıştıracak Bir Yasa Tasarısı Gündeme Getirildi.

Bush'u Zor Durumda Bırakacak Yasa Tasarısı

ABD'den Cumhuriyetçi Başkan George Bush'u, Irak konusunda kendi partisi içerisinden sıkıştıracak bir yasa tasarısı gündeme getirildi.

Irak'taki ABD güçlerinin görev alanlarının ''büyük ölçüde daraltılmasını'' talep eden tasarı, Senato'nun önde gelen 2 Cumhuriyetçi üyesi olan ve savunma konularında görüşlerine büyük önem verilen John Warner ve Richard Lugar tarafından hazırlandı.

Tasarı, Bush'un dün, ''Irak'taki Amerikalı komutanlarca Eylül'de kendisine sunulacak rapora kadar Irak'ta önemli bir politika değişikliğine gitmeyeceğini'' açıklamasının ardından geldi.

Irak'ta şiddetin çok üst seviyede devam ettiği, bu ülkedeki siyasal gruplar arasında uzlaşma arzusunun da çok düşük düzeyde kaldığı belirtilen metinde, ülkesinin sınırlarını başarıyla koruyabilen ve ekonomik kalkınmayı sağlayabilecek bir ''birleşik, çoğulcu, demokratik Irak hükümeti'' olasılığının, yakın gelecek için gözükmediği de ifade edildi.

Tasarıda, bundan hareketle, Bush yönetiminin, ''Irak'taki Amerikan askerlerini, ülkedeki iç çatışmalar ve mezhep kavgasının dışında tutacak, bu çatışmalarda polislik yapmalarına son verecek bir plan hazırlaması'' istendi. Tasarı metninde, Bush'un hazırlayacağı yeni planın, ''ülkedeki Amerikan askerlerinin, Irak sınırlarının korunmasına, teröristlerin hedef alınmasına ve ülkedeki Amerikan varlıklarının savunulmasına odaklanmalarını içermesi gerektiği'' kaydedildi.

Tasarıda, Başkan Bush'un, Irak'ta savaş için 2002 yılında Kongre'den aldığı yetkiyi yenilemesi gerektiği de belirtildi. Irak'ın 2003'te işgalini sağlayan bu yetki yalnızca, ' 'Saddam Hüseyin'in devrilmesini ve Irak'ta kitle imha silahları aranmasını'' içeriyordu.

Kaynak: AA