Bush: Soykırıma Karar Vermek Tarihçilerin İşi

Bush: Soykırıma Karar Vermek Tarihçilerin İşi

05.10.2007 23:29 | Son Güncelleme: 05.10.2007 23:29
Bush: Soykırıma Karar Vermek Tarihçilerin İşi

ABD Başkanı George W. Bush'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Telefon Görüşmesinde, ABD Kongresi'ndeki Ermeni Tasarısına Şiddetle Karşı Olduğu Yönündeki Pozisyonunu Bir Kez Daha Teyit Ederken, 1915 Olaylarının 'Soykırım' Olup Olmadığına, Parlamentoların Değil Tarihçilerin Karar Vermesi Gerektiğini Bildirdi.

ABD Başkanı George W. Bush'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde, ABD Kongresi'ndeki Ermeni tasarısına şiddetle karşı olduğu yönündeki pozisyonunu bir kez daha teyit ederken, 1915 olaylarının ''soykırım'' olup olmadığına, parlamentoların değil tarihçilerin karar vermesi gerektiğini bildirdi.

Beyaz Saray sözcülerinden Gordon Johndroe, ''Başkan Bush, bu tasarıya karşı olduğu yönündeki pozisyonunu bir kez daha yineledi ve kongreden geçmesinin ABD'nin Türkiye ile ilişkilerine zarar vereceğini kaydetti'' dedi.

Johndroe, Bush'un Erdoğan ile görüşmesinde, tarihte Ermeniler ile ilgili bölümün, 20. yüzyılın büyük trajedileri arasında yer aldığını, ancak ''bu olayların soykırım olup olmadığına karar vermenin, yasamanın işi değil, tarihçilerin araştırmasına bırakılması gerektiğini'' söyledi.

Türkiye'nin pozisyonu da başkan Bush'un belirttiği biçimde, Ermeni meselesinin, ülkelerin parlamentolarından tasarı geçirmek yerine tarihçiler tarafından incelenmesine dayanıyor. Washington'daki gözlemciler, bu bakımdan Bush'un aynı çizgide görüş belirtmesinin önemli olduğu görüşünü kaydettiler. Bush yönetiminin görüşü ne olursa olsun, tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu gündemine getirip getirmemek, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin inisiyatifinde bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title