Bush, Soykırım Müzesi'ni gezdi

Bush, Soykırım Müzesi'ni gezdi

ABD Başkanı George Bush, İsrail ziyaretinin son gününde, İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen 6 milyon Yahudinin anısına yapılan Soykırım Müzesini (Yad Vaşem) ziyaret etti.

Bush, Soykırım Müzesi'ni gezdi

ABD Başkanı George Bush, İsrail ziyaretinin son gününde, İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen 6 milyon Yahudinin anısına yapılan Soykırım Müzesini (Yad Vaşem) ziyaret etti. Burada kurbanların anısına meşale yakan Bush, ölenler için dua etti, burada edilmekte olan dualara eşlik etti. Yedi farklı toplama kampında hayatını kaybedenlerin küllerinin bulunduğu mezara mavi-beyaz-kırmızı renklerinde bir çelenk bıraktı.

Daha önce Texas Valisi olduğu dönemde 1998 yılında burayı ziyaret eden Bush'un buraya gelişi öncesinde müze ve müze etrafındaki yollar ve Bush'un güzergahı tamamen halka kapatıldı. Ziyaret sırasında, silahlı polisler ve bir polis helikopteri bölgeyi havadan devamlı kontrol etti.

Bush, ziyaretinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Yad Vaşem Direktörü Avner Şalev, yönetim kurulu üyeleri ve soykırımdan kurtulanlardan eski Adalet Bakanı Yosef Lapid eşlik etti. Amerikan heyetinden de Condoleezza Rice'ın da aralarında bulunduğu küçük bir grup da ziyarete katıldı.

Burada yaptığı konuşmada gördüklerinden çok etkilendiğini söyleyen Bush, müzenin "birçok kişi tarafından görülmesi gereken bir yer" olduğunu dile getirdi. Müzeyi "Kötülüğün var olduğunu hatırlatan bir anıt" olarak niteleyen Bush, aynı zamanda "kötülüğe karşı direnme" çağrısı olduğunu kaydetti.

Bush, Soykırım Müzersi'ni ziyaretinden sonra helikopterle İsrail'in kuzeyindeki Hz. İsa'nın bazı mucizelerini gösterdiği yer olduğuna inanılan Capernaum (Kefar Nahum) antik kentini ve civardaki tarihi bölgeleri gezdi.

Bush, Hz. İsa'nın suyun üzerinde yürüdüğüne inanılan Galilee Denizi'nin kıyısında dolaştı. Antik bir sinagogu gezdi, Beatitudes Kilisesi'nde rahibelerle fotoğraf çektirdi. Hz. İsa'nın öğrencilerine verdiği ünlü vaazı yaptığı tepeyi gezdi. Hz. İsa'nın izlerinden yürümenin nasıl olduğu sorulması üzerine ise "Muhteşem bir deneyim" diye konuştu.

Bush'a ziyareti sırasında Hz. İsa'nın burada verdiği vaazdan cümlelerin olduğu kristal bir büst hediye edildi.

Burada kendisine "Buraya bir siyasetçi, bir devlet lideri mi yoksa bir hacı olarak mı geldiniz" diye soran rahibe "Hacı olarak geldim" cevabını verdi.