Bush Sonucun Sorumluluğunu Üstlendi

Bush Sonucun Sorumluluğunu Üstlendi

ABD Başkanı George W. Bush, Cumhuriyetçi Parti'nin Demokrat Parti Karşısında Ağır Bir Yenilgiye Uğradığı ABD Kongresi Seçimlerinin Ardından, Sorumluluğun Büyük Kısmının Kendi Payına Düştüğünü Kabul Etti.

Bush Sonucun Sorumluluğunu Üstlendi

ABD Başkanı George W. Bush, Cumhuriyetçi Parti'nin Demokrat Parti karşısında ağır bir yenilgiye uğradığı ABD Kongresi seçimlerinin ardından, sorumluluğun büyük kısmının kendi payına düştüğünü kabul etti.

Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenleyen George W. Bush, ''Sonucun sorumluluğunun büyük kısmı benim'' diyerek itirafda bulunurken, seçim sonuçlarının, ABD'li seçmenin Irak'taki durumdan hoşnutsuzluğunu dile getirdiğini, bu çerçevede de ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da bir değişiklik yapılmasına karar verdiğini söyledi.

Bush, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile yaptığı konuşma sonucunda, Rumsfeld'in görevini bırakmasında karar kıldıklarını ve Pentagon'un başına, 1991-1993 yılları arasında CIA Başkanlığı görevini yürütmüş olan Robert (Bob) Gates'in atandığını açıkladı.

Şu anda Teksas Üniversitesi'nin başında bulunan ve Irak Çalışma Grubu'nda da yer alan Gates'in, bu görev için en uygun isim olduğunu belirten Bush, Rumsfeld'e, hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Gazetecilerin, Rumsfeld ile aynı çizgide politikalara sahip olduğu bilinen ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin yerinde kalıp kalmayacağı yönündeki sorularına karşılık Bush, ''Cheney'e güvenim tam. Başkan yardımcısı yerinde kalıyor'' yanıtını verdi.

Bush, ''Seçmenler, yeni bir yöne gidilmesi çerçevesinde oy kullandı. Demokratları kutluyorum. Bu sabah temsilciler meclisi ve senatodaki liderlerle konuştum. Başarıyla yürüttükleri kampanya için teşekkür ettim. Elbette seçimin sonucundan düş kırıklığına uğradım. Ancak gelecek 2 yıl Demokratlar ile beraber çalışacağız ve yerleşecekleri odalarında perdeleri yenilemeleri için onlara bazı Cumhuriyetçi Partili iç mimarları tavsiye edebilirim'' dedi.

''ABD halkı, Irak'taki gelişmelerden hoşnutsuzluğunu gösterecek biçimde oy kullandı'' diyen Bush, gelecek hafta başında Irak Çalışma Grubu'nun, çalışmalarını tamamlayıp bir raporu kendisine iletmesini beklediğini ve Demokratlar ile birlikte çalışmayı umduğunu söyledi.

Bush, Irak'tan asker çekme konusundaki bir soruya karşılık ise, ''Ben de askerler eve dönsün istiyorum. Ancak zaferle dönmeliler. Tersi durumda Irak, El Kaide için bir sığınak olacak'' yanıtını verdi.