Bush-olmert Görüşmesi

Bush-olmert Görüşmesi

Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i Ağırlayan ABD Başkanı George W. Bush, İran'ın Bulunduğu Bölgede Barış İçin Tehdit Olduğu Yönünde Dünyanın Daha Ciddi Bir Değerlendirme Yapması Gerektiğini Söyledi.

Bush-olmert Görüşmesi

Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i ağırlayan ABD Başkanı George W. Bush, İran'ın bulunduğu bölgede barış için tehdit olduğu yönünde dünyanın daha ciddi bir değerlendirme yapması gerektiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Olmert ile görüşen ABD Başkanı Bush, Olmert'in Beyaz Saray'dan ayrılmasından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, "İran barış için gerçek bir tehdittir. Dünyanın, İran'ın tehdidini ciddiye alması çok önemli bir konu" dedi. İran'ın nükleer bomba elde etmesini önlemek için Bush'tan İran'a daha fazla baskı yapmasını bekleyen Olmert ise, İran'ın hem ABD hem de İsrail için ana tehdit olduğunu söyledi. Olmert, Bush'un geçtiğimiz ay bölgeye yaptığı ziyaret sırasında konuyla ilgili yapmış olduğu değerlendirmelerden memnuniyet duyduğunu da vurguladı. Olmert, "Şeytan üçgeninden çıkması halinde Suriye ile anlaşabiliriz" dedi.

Olmert ve Bush, Ortadoğu barış süreci, Lübnan'daki gelişmeler ve İsrail'in Suriye ile devam eden müzakerelerini de ele aldı. Öte yandan, Olmert'in Bush ile görüşmesi öncesinde İsrail medyasında yer alan haberlerde, Olmert'in Bush'u İran'a karşı uluslararası baskıyı kuvvetlendirmek ve İran'ın nükleer tesislerine yönelik olası bir askeri saldırı için hazırlanmasını isteyeceği ileri sürülmüştü.

(DPA-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA