Bush, Kuveyt'te barış planına destek arıyor

Bush, Kuveyt'te barış planına destek arıyor

ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu turu çerçevesinde İsrail ve Filistin'in ardından bölgedeki güçlü müttefiklerinden ve babasının işgalden kurtulması için savaş verdiği Kuveyt'e geldi.

Bush, Kuveyt'te barış planına destek arıyor

ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu turu çerçevesinde İsrail ve Filistin'in ardından bölgedeki güçlü müttefiklerinden ve babasının işgalden kurtulması için savaş verdiği Kuveyt'e geldi. Başkan Bush'u havaalanında Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed Sabah, Meclis başkanı Cassim El Harafi,Genelkurmay Başkanı Şeyh Mişal El Ahmed El Sabah, Başbakan Şeyh Nasır El Muhammed El Sabah ve diğer bakanlar tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından liderler akşam yemeğine geçti.

George Bush, iki gün sürecek Kuveyt'teki temaslarında ve daha sonra diğer Arap ülkelerine yapacağı ziyaretlerde Ortadoğu barış planı için destek arayacak. Bush'un, çıktığı Ortadoğu turunda ziyaret ettiği ilk Körfez ülkesi olan Kuveyt'te ayrıca İran'ın bölgede artan etkisine karşı ittifaklarını güçlendirmesi bekleniyor. Bush, Arap ülkelerinden Filistin Devlet başkanı Mahmud Abbas'a destek vermelerini isteyecek.

Bush, buradaki temasları çerçevesinde ayrıca Irak konusunda da görüşmelerde bulunacak, gelişmeler konusunda bilgi alacak. Bush, başkent Kuveyt yakınlarındaki Amerikan üssünü ziyaret edecek. Burada Amerika'nın Irak'taki en üst düzey komutanı olan David Patraeus ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker ile bir araya gelecek.

Bush, Kuveyt'in ardından turuna Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır'la devam edecek.

BABASININ YOLLARINA PARFÜM DÖKEN KUVEYTLİLER, OĞUL BUSH İÇİN AYNI İLGİYİ GÖSTERMEDİ

Bush, Kuveyt'e gelişinde ülkede Körfez Savaşı "Kahramanı" olarak görülen babasının 15 yıl önce geldiğinde karşılaştığı şaşaalı bir karşılama töreniyle karşılanmadı. Bush'un gelişi için herhangi bir kutlama organize edilmedi. Babasının gelişinde olduğu gibi binlerce Kuveytli onu beklemedi.

Her ne kadar Kuveytliler, kendilerini 7 aylık Irak işgalinden kurtarmış olduğundan dolayı Washington'a "minnettar" olsalar da, ülkede Bush'un özellikle Ortadoğu politikaları pek destek görmüyor.

Uzmanlar, baba Bush'un Kuveyt'e geldiği 15 sene öncesinde Irak işgalinin izlerinin o zaman için hala taze olduğuna vurgu yapıyorlar. Baba Bush Kuveyt'e geldiğinde Saray'a gidene kadarki yolu ona sevgi gösteren Kuveytlilerle doluydu. Hatta Kuveytli bir işadamı, Bush'un Saraya gidene kadar geçeceği güzergâha parfüm döktürmüştü.

Yine baba Bush'a aralarında bir yarış devesinin de olduğu birçok hediye verilmiş, Kuveyt Üniversitesi tarafından da Onur Nişanı'na layık görülmüştü. Kuveytliler, baba Bush'a tıpkı bir rock yıldızı gibi davranmış, Bush'un elini sıkmak ve pnunla fotoğraf çektirmek için birbirlerini ezmişlerdi.

Ancak Kuveyt'teki bu hava son yıllarda değişti. Her ne kadar Kuveyt, 2003'te Irak'a müdahale eden koalisyonun içinde yer alsa da ve Saddam'ın asılmasını sevinçle karşılayan tek Arap ülkesi olsa da halk, Irak'ta devam eden ayrılıkçı şiddetin kendi ülkelerini de etkilemesinden korkuyor.

Diğer Körfez ülkeleri gibi Amerika ve İran arasındaki gerginlikten Kuveyt de etkileniyor.

Bush'un ülkeye gelişinden günler öncesinde halk, gazetelerin düzenlediği kampanyalarla Bush için hoş geldin mektupları yazdı. Ancak bu mektuplarda hoş geldin diyenlerin yanı sıra ABD'nin elinde tutuklu bulunan dört Kuveytlinin serbest bırakılmasını isteyenler de vardı.

BUSH'A ŞİİR YAZAN KUVEYTLİ, ONA "ÇÖL KURDU" DİYE HİTAP ETTİ

Bir Kuveytli, gazeteye mektupla Bush için yazdığı bir şiiri gönderdi. Şİirinde Başkan Bush'u "Çöl Kurdu" ifadesiyle öven Kuveytli, Bush için ayrıca "Saddam'ı ilmesi için uzak diyarlara kahramanlarını gönderen adam" olarak niteledi. Ancak şiirinde Bush'un adalet terazinin pek dengede olmadığını belirtti ve ibrenin Filistinlilerden değil İsrail'den yana olduğunu ifade etti.

Uzmanlar, baba Bush ile oğul Bush'un karşılanmasının arasındaki farkın ABD ve Kuveyt ilişkilerinde bir geri çekilme olduğunu anlamına gelmediğini düşünüyor. Ancak Bush'un, Arap müttefiklerinin sözlerini daha çok dinlemesi gerektiğine ihtiyaç olduğuna dikkat çekiliyor.

Yine de Kuveyt, diğer Arap ülkelerine nazaran ABD'ye karşı çok ılımlı bir tavır takınıyor. Örneğin Mısır'da daha Bush gelmeden önce Bush karşıtı protestolar, gazetelerde Bush karşıtı yorumlar yer almaya başladı.

Kaynak: CHA