Bush, İran ve Petrol Konusunda Baskı Yapmak İçin Suudi Kralı'yla Görüştü

Bush, İran ve Petrol Konusunda Baskı Yapmak İçin Suudi Kralı'yla Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush, Görevi Sona Ermeden Gerçekleştirdiği Belirtilen Son Ortadoğu Turunun İkinci Ayağın Olan Suudi Arabistan'da Petrol ve İran Konusunda Destek Arıyor.

Bush, İran ve Petrol Konusunda Baskı Yapmak İçin Suudi Kralı'yla Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush, görevi sona ermeden gerçekleştirdiği belirtilen son Ortadoğu turunun ikinci ayağın olan Suudi Arabistan'da petrol ve İran konusunda destek arıyor. İsrail'in ardından bugün geldiği Riyad'da Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile bir araya gelen Bush, OPEC ülkelerinden daha fazla petrol istedi. Suudi Arabistan'da petrol ihracatını geçtiğimiz hafta yüzde 3,3 artırdığını ve tüketici talebine göre daha da artırmayı düşündüğünü açıkladı.

Bush, Kral Abdullah ile görüşmeden önce Suudi Arabistan dışişleri Bakanı Suud Faysal ve Petrol Bakanı Ali Naimi, ortak bir basın toplantısı düzenledi. Petrol üretimini 10 Mayıs'ta günlük 300 bin varil arttırdıklarını söyleyen Naimi, bununla birlikte üretimlerinin önümüzdeki ay günlük 9 milyon 450 bin varil olacağını ifade etti.

Bush'un bu artışa tepkisinin sorulması üzerine ise Naimi, "Memnun oldu" diye cevap verdi. Ancak Ali Naimi, petrol üretimindeki artışın Amerika'daki yüksek benzin fiyatlarına etkisi olmayacağını Amerikalı yetkililere aktardıklarını söyledi. Ali Naimi, ABD'deki yüksek benzin fiyatlarının doların değer kaybedişinden, spekülasyonlardan ve diğer petrol ihraç eden ülkelerdeki gerilimlerden kaynaklandığını ifade etti.

Dünyanın en çok enerji tüketen ülkesi olan ABD, aynı zamanda Suudi Arabistan ile petrol kaynaklarının korunmasına ve Arap ülkesinin barışçıl nükleer üretmesine yardımcı olmasını öngören bir anlaşma imazaladı.

Öte yandan gazetecilere açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Riyad'da bir araya gelen Kral Abdullah ve Bush'un, Lübnan'da yaşanmakta olan olayların arkasında İran ve Suriye'nin olduğuna inandıklarını söyledi. Hadley, iki liderin görüşmede İran'ın negatif faaliyetlerine nasıl karşı koyabilecekleri ve İran'a karşı baskıyı nasıl artırabileceklerini kaydetti. Hadley, iki liderin ayrıca Ortadoğu barışını ele aldıklarını ve Kral Abdullah'ın bir Filistin devletinin kurulmasından yana olduğunu dile getirdi.

Bu arada Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise iki ülkenin, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ile ABD hükümeti arasında daha fazla işbirliğini öngören bir anlaşmanın imzalandığı belirtildi. Açıklama nükleer enerji ve petrol kaynaklarının güvenliğinden başka Suudi Arabistan'ın iki küresel girişime katılmayı kabul ettiği kaydedildi. Bu girişimlerin ise nükleer terörle mücadele ve kitle imha silahlarının yayılmasıyla mücadele olduğu kaydedildi.

Kaynak: CHA