Bush: "İran ve El Kaide bizim için tehdittir"

Bush: "İran ve El Kaide bizim için tehdittir"

ABD Başkanı George W. Bush, İran ve El Kaide'yi "ABD'ye yönelik iki büyük tehdit" olarak niteleyerek, İran yönetimine sert bir mesaj gönderdi. Bush, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada İran'ın, Irak'ın güneyindeki milis güçlere destek vermekle, silah ve bomba sağlamakla suçlayarak, İran'ın Irak ile ilişkileri konusunda bir tercihi olduğunu söyledi.

Bush:

ABD Başkanı George W. Bush, İran ve El Kaide'yi "ABD'ye yönelik iki büyük tehdit" olarak niteleyerek, İran yönetimine sert bir mesaj gönderdi. Bush, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada İran'ın, Irak'ın güneyindeki milis güçlere destek vermekle, silah ve bomba sağlamakla suçlayarak, İran'ın Irak ile ilişkileri konusunda bir tercihi olduğunu söyledi. Bush, İran için bu tercihleri ise "Komşusuyla barış içinde yaşayabilir, ekonomik, kültürel ve dini açıdan güçlü bağlar kurabilir ya da Irak halkını korkutarak onları İran'a karşı hale getiren illegal militanları eğitmeye, silahlandırmaya ve onlara mali destek vermeye devam edebilir" dedi.

İran'ın "doğru tercihi" yapması halinde ABD olarak İran ve ırak arasında barışçıl ilişkileri destekleyeceklerini söyleyen Bush, "Eğer İran yanlış tercihi seçerse Amerika kendi çıkarlarını, askerlerini ve Iraklı dostlarını koruyacaktır" diye konuştu.

İran yönetimi, Saddam'ın devrilmesinin ardından ülke yönetimine gelen Şii liderlerle iyi bir ilişki kurmuştu.

Irak'ın "ABD'ye yönelik en büyük iki tehdidin birleşme noktasında olduğunu" ifade eden Bush, bu tehlikeleri ise "İran ve El Kaide" olarak açıkladı. Bush, "Eğer Irak'ta kaybedersek, El Kaide zafer kazandık şeklinde propaganda yapabilir ve Irak'ta ABD'ye, dostlarımıza veya müttefiklerimize saldırılar düzenleyebileceği güvenli barınaklar elde edebilir" dedi.

İran'ın, Irak'taki boşluğu doldurmak için çalışabileceğini kaydeden ABD Başkanı "Bizim kaybetmemiz İran'ın radikal liderlerini cesaretlendirebilir ve bölgeye hakim olma isteklerini körükleyebilir" dedi.

Amerikan Kongresi'nde bu hafta düzenlenen Irak'la ilgili oturumlarda Bağdat ve Tahran arasındaki ilişkilerden duyulan rahatsızlık dile getirilmiş ve Kongre "İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a Bağdat ziyaretinde sıcak bir karşılama yapılırken, Bush ve diğer Amerikalı yetkililerin ziyaretlerinin duyurulmadığının ve sıkı güvenlik altında gizlendiğinin" not edildiğini açıklamıştı.