Bush: "İran Oyalamaya Devam Ederse Yaptırımları Tartışacağız"

Bush: "İran Oyalamaya Devam Ederse Yaptırımları Tartışacağız"

ABD Başkanı George Bush, İran'ın, Uranyum Zenginleştirme Faaliyetlerini Askıya Almasını İsteyen Batılı Ülkeleri Oyalamaya Devam Etmesi Durumunda, Bu Ülkeye Yaptırımları Tartışacaklarını Söyledi.

Bush:

ABD Başkanı George Bush, İran'ın, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almasını isteyen Batılı ülkeleri oyalamaya devam etmesi durumunda, bu ülkeye yaptırımları tartışacaklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac ile görüştükten sonra gazetecilere açıklama yapan Bush, Tahran'ın Batının taleplerini yerine getirme konusunda oyalama taktiğini sürdürmesi halinde, nükleer programıyla ilgili olarak BM yaptırımlarının uygulanması için çalışacağını kaydetti.

''İranlılar için şimdi masaya gelme zamanı. Vakit nakittir'' diyen Bush, sorunu diplomatik yollarla çözmeyi istediklerini, Fransa ve ABD'nin İran konusunda hedefinin aynı olduğunu ifade etti.

Bush, AB'nin üç önemli üyesi İngiltere, Almanya ve Fransa'nın uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya almak için İran'ı görüşme masasına getirmek için görüşmelere devam edeceklerini belirterek, bu noktadan sonra ABD'nin de masaya oturacağını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da, İran'ın nükleer dosyası konusunda Paris ve Washington'un tamamen aynı tutumu paylaştığını söyledi.

Chirac, Başkan Bush ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki ülkenin İran'ın nükleer dosyası konusunda aynı yaklaşımı paylaştıklarını belirterek, nükleer sorunla ilgili müzakerenin başlamasıyla Tahran'ın uranyum zenginleştirmeyi durdurması gerektiğini kaydetti.