Bush: "Irak ve Amerikan Askerleri Güvenlik Konusunda Önemli Gelişme Sağladı"

Bush: "Irak ve Amerikan Askerleri Güvenlik Konusunda Önemli Gelişme Sağladı"

ABD Başkanı George Bush, Irak ve Amerikan Askerlerinin, Irak'ın Başkenti Bağdat'ta Güvenlik Konusunda Önemli Gelişme Sağladıklarını Söyledi.

Bush:

ABD Başkanı George Bush, Irak ve Amerikan askerlerinin, Irak'ın başkenti Bağdat'ta güvenlik konusunda önemli gelişme sağladıklarını söyledi.

Bush, eski silahlı kuvvetler üyelerinden oluşan Amerikan Lejyonunda Irak ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, komutanların Washington'daki siyasetçilerin uygunsuz biçimde müdahaleleri olmadan görevlerini sürdürmeleri gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı, Bağdat'ta üç haftadan bu yana yoğunlaştırılan güvenlik çabaları hakkında, "Bu operasyonunun başarısını değerlendirmek için henüz çok erken... Ancak bu erken aşamada bile cesaret verici işaretler mevcut" dedi.

Irak hükümetinin Bağdat'a üç takviye tugay konuşlandırılması sözünü tuttuğunu ve Iraklı birliklerle koalisyon güçlerinin belirli bölgelere gitmesini engelleyen kısıtlamaları kaldırdığını belirten Bush, El Kaide ve diğer radikallerin büyük saldırılar düzenleyerek bu stratejiyi raydan çıkarmaya çalışmalarını beklediklerini kaydetti.

Bush, Irak ve Amerikan askerlerinin Şii militanlarla bağlantılı 700'den fazla kişiyi yakaladığını ve Sünni direnişçilere karşı başarılı operasyonlar düzenlediklerini ifade ederek, "Irak ve Amerikan askerleri her gün kademeli ancak önemli gelişme sağlıyorlar" diye konuştu.

George Bush, Kongre'nin ABD'nin Irak misyonunu engellemeyi amaçlayacak herhangi bir girişimi olması konusunda "Misyon Amerika'nın misyonu ve bizim başarısızlığımız Amerika'nın başarısızlığı" yorumunu yaptı.

ABD Başkanı ayrıca gelecek ay Bağdat'ta yapılacak bölgesel konferansın, İran ve Suriye'nin Irak'ta yapıcı güçler olmakla gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini ölçeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA