Bush ile NATO Genel Sekreteri Görüştü

Bush ile NATO Genel Sekreteri Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush, NATO'daki Müttefiklerine Afganistan'daki Yük ve Riskleri Paylaşma Konusunda Daha Fazla Şey Yapmaları İçin Baskıda Bulunacağını Söyledi.

Bush ile NATO Genel Sekreteri Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush, NATO'daki müttefiklerine Afganistan'daki yük ve riskleri paylaşma konusunda daha fazla şey yapmaları için baskıda bulunacağını söyledi.

Teksas Crawford'daki çiftliğinde NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile gazetecilerin karşısına çıkan Bush, NATO'nun etkili olabilmesi için, özgür ülkelerin karşılaştığı tehlikelere yanıt veren bir örgüt haline dönüşmesi gerektiğini ifade etti.

Afganistan'da askeri harekatlardan daha çok, uzun dönemli kapsamlı bir statejiye gerek olduğu söyleyen Bush, bu stratejinin, Afganistan'ın demokratik kurumlarını güçlendiremeye ve genç Afgan demokrasinin yaşaması ve başarılı olması için ekonomik fırsatlar yaratmaya yardım etmek olduğunu kaydetti.

Jaap de Hoop Scheffer de Bush'a destek vererek, "Afganistan terörizmle mücadelemizde hala cephe hatlarından birisi" dedi.

Genel Sekreter, cephe hattının, fay hattı olamayacağını vurgulayarak, "zaman zaman bunun dayanıklı olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Bush ile NATO Genel Sekreterinin Kosova ile ABD'nin Avrupa'da kurmayı planladığı füze savunma sistemi konularını da ele aldığı belirtildi.

Kaynak: AA