Bush, Güney Kore Devlet Başkanı Bak'la Görüştü

Bush, Güney Kore Devlet Başkanı Bak'la Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush ve Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung Bak, Kuzey Kore'nin Nükleer Programındaki Çabaları Konusunda Sabırlı Olunması Çağrısında Bulundu.

Bush, Güney Kore Devlet Başkanı Bak'la Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush ve Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung Bak, Kuzey Kore'nin nükleer programındaki çabaları konusunda sabırlı olunması çağrısında bulundu.

ABD'nin Maryland eyaletindeki başkanlık konutu Camp David'de bir araya gelen Bush ve Bak, görüşmelerinden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda sabırlı olunması gerektiğini belirtti. Güney Kore Devlet Başkanı Lee, Kuzey Kore'yi uyguladığı nükleer programdan vazgeçirmeye çalışmanın imkansız olmadığını söylerken, Başkan Bush, Kuzey Kore'nin yükümlülüklerini yerine getirerek, nükleer silah geliştirmekten vazgeçtiğini açıklamadan önce karşı görüş belirtmenin doğru olmadığını dile getirdi. ABD Başkanı Bush, "ABD ve Kore, Pasifik Asya'da güvenliğin sağlanması ve özgürlüğün terakkisi için çalışmaktadır. Ülkelerimiz Çin, Rusya ve Japonya'yla beraber nükleer silah programından vazgeçerek yükümlülüklerini yerine getirmesi doğrultusunda Kuzey Kore'ye baskı yapıyor. Kuzey Kore, Yongbyon'daki tesislerinde plütonyum üretimini durdurmuştu. Şimdi diğer yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor" diye konuştu.

Bak ise, "Hangi koşulda olursa olsun Kuzey Kore'nin nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceğimizi ikimizde bir kez daha teyit ettik. Kuzey Kore'nin mümkün olduğu kadar kısa sürede nükleer silah programından tamamıyla vazgeçmesi için yakın çalışma hususunda hemfikiriz. Güney Kore ve ABD'nin, Kuzey Kore'ye karşı herhangi bir düşmanca yaklaşımı yoktur. Kuzey Kore'yi uluslararası izolasyonlardan kurtarmak ve Kuzey Kore halkının refahını yükseltmek için birlikte çalışacağız" dedi.

(MS-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA