Bush: "Füze Kalkanı Rusya'nın Çıkarınadır"

Bush: "Füze Kalkanı Rusya'nın Çıkarınadır"

ABD Başkanı George Bush, ABD'nin Avrupa'da Konuşlandırılmak İstediği Füze Kalkanı Projesinin, Rusya'nın Çıkarına Olduğunu Söyledi.

Bush:

ABD Başkanı George Bush, ABD'nin Avrupa'da konuşlandırılmak istediği füze kalkanı projesinin, Rusya'nın çıkarına olduğunu söyledi.

Bush, AB liderleriyle yaptığı zirve sonrasında düzenlenen basın toplantısında, "Niyetimiz, Rusya'ya bu sistemin Rusya'nın da katılmayı düşünmesi gereken birşey olduğunu söylemektir" dedi.

AB dönem başkanlığını yürüten Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Bush, adı bir aşk skandalına karışan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'in görevinin başında kalması gerektiğini ifade etti.

Başkan Bush, Mısır'da 3-4 Mayısta yapılacak genişletilmiş Irak konferansında İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesi halinde ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a, İran'a karşı sert bir tutum belirlemesi tavsiyesinde bulunduğunu da söyledi.

Bush, ABD'nin müzakere yapmayı kabul etmesi için İran'ın hassas nükleer faaliyetlerini askıya alması gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA