Bush, Ermeni Tasarısı Konusunda Pelosi'yi Aramayı Planlamıyor

Bush, Ermeni Tasarısı Konusunda Pelosi'yi Aramayı Planlamıyor

Beyaz Saray, Başkan George W. Bush'un 1915 Olaylarına İlişkin Ermeni İddialarını İçeren Tasarı Konusunda Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi'yi Şahsen Aramayı Planlamadığını Bildirdi.

Bush, Ermeni Tasarısı Konusunda Pelosi'yi Aramayı Planlamıyor

Beyaz Saray, Başkan George W. Bush'un 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarı konusunda Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi'yi şahsen aramayı planlamadığını bildirdi.

Beyaz Saray sözcülerinden Tony Fratto, Pelosi'nin, dün Bush'un kendisini aramadığını söylediğinin hatırlatılması ve Başkan'ın böyle bir planı olup olmadığının sorulması üzerine, ''Telefonla arama konusunda herhangi bir planı olduğundan haberdar değilim, ancak Başkan'ın bu konuya ve bu tasarının ABD'nin dış politika çıkarlarına vereceği zarara ilişkin görüşleri hakkında herhangi bir kuşku yok'' dedi.

Frantto, ABD yönetiminin, Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi'nde geçen hafta kabul edilen Ermeni tasarısının genel kurulda oylanmasına kesin olarak karşı çıkmayı sürdüreceğini de yineledi.

''ABD-Türkiye ilişkilerinde önemli bir dönemdeyiz'' ifadesini kullanan Fratto, Pelosi'den, tasarının Genel Kurul'da oya sunulmamasını istediklerini, Genel Kurul üyelerinden de tasarının oya sunulması halinde onaylanmamasını istediklerini kaydetti.

Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, ABC Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Başkan Bush'un tasarıya karşı çıkan çabalarının, bunu oylatma yönündeki kararlılığını etkilemediğini söylemişti.