Bush'dan, Peres'e Veda Telefonu

Bush'dan, Peres'e Veda Telefonu

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Irak'ın İdam Edilen Lideri Saddam Hüseyin'e Yapılanın Aynısının Nazi Diktatörü Adolf Hitler'e de Yapılması Gerektiğini Söyledi.

Bush'dan, Peres'e Veda Telefonu
19.01.2009 21:00 | Son Güncelleme: 19.01.2009 21:00

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Irak'ın idam edilen lideri Saddam Hüseyin'e yapılanın aynısının Nazi diktatörü Adolf Hitler'e de yapılması gerektiğini söyledi.

Görevini yarın yeni seçilen başkan Barack Obama'ya devredecek olan ABD Başkanı George W. Bush, İsrail Cumhurhurbaşkanı Şimon Peres'i telefonla arayarak veda etti.

İsrail Cumhurbaşkanlığı'na göre Peres, konuşmada Bush'u kutladı ve Bush'a, ''Dünya, Hitler'e karşı sizin Saddam Hüseyin'e karşı hareket ettiğiniz biçimde hareket etseydi, milyonlarca yaşam kurtulurdu'' dedi.

Saddam Hüseyin, 2003'te ABD'nin Irak'a askeri müdahalesinin ardından 13 Aralık'ta yakalanmış ve 30 Aralık 2006'de idam edilmişti.

Peres, ''Kendi adıma, İsrail adına ve İsrail halkı adına size bu uzun destek ve dostluk yılları için teşekkür ederim. Tüm dünyaya ve özellikle Yahudi halkına tarihi bir destekte bulundunuz'' diye konuştu.

Peres, Bush'a, özellikle İsrail'in yanında barış içinde yaşayan bir Filistin devletinin kurulması için açıkça çağrıda bulunan ilk ABD Başkanı olduğu için teşekkür etti.

Kaynak: AA

title