Bush, Beyrut'taki Saldırıyı Kınadı

Bush, Beyrut'taki Saldırıyı Kınadı

ABD Başkanı George W. Bush, Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta Dün Düzenlenen, Ordunun En Üst Kademesindeki İsimlerden General François El Hac'ın Öldürüldüğü Saldırıyı Kınadı.

Bush, Beyrut'taki Saldırıyı Kınadı

ABD Başkanı George W. Bush, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün düzenlenen, ordunun en üst kademesindeki isimlerden General François El Hac'ın öldürüldüğü saldırıyı kınadı.

Bush, yaptığı yazılı açıklamada, ''General François El Hac'ın öldürülmesini sert bir biçimde kınıyor, ailesine ve saldırıda ölen masumların ailelerine başsağlığı diliyorum'' dedi.

Beyrut'ta, devlet başkanlığı sarayının bulunduğu Baabda'da düzenlenen saldırının, 2004 yılı ekim ayından bu yana Lübnan'da düzenlenen 12. suikast ya da suikast girişimi olduğunu belirten Bush, ''Hac'dan önce ölen çok sayıda kişi gibi El Hac da bağımsız Lübnan yandaşıydı ve Suriye'nin, Lübnan'nın içişlerine karışmasına karşıydı'' dedi.

Lübnan'ın demokratik yollardan ve anayasaya uygun olarak devlet başkanını bulmaya çalıştığını ifade eden Bush, Suriye ve müttefiklerinin Lübnan'ın işlerine karışmaya son vermesini istedi.

Saldırıda, Hac'ın yanısıra en az 4 kişi ölmüş, 7 kişi de yaralanmıştı.

Hac, ülkedeki siyasal krizin merkezindeki devlet başkanlığı görevi için geçen hafta üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirilen General Michel Süleyman'ın ardından Lübnan Genelkurmay Başkanlığı için önde gelen aday olarak görülüyordu.