Bush, Ahmedinejad ile Görüşmeyecek

Bush, Ahmedinejad ile Görüşmeyecek

ABD Başkanı George W. Bush, BM Genel Kurulu Dolayısıyla New York'ta İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Görüşmeyeceğini Açıkladı.

Bush, Ahmedinejad ile Görüşmeyecek

ABD Başkanı George W. Bush, BM Genel Kurulu dolayısıyla New York'ta İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmeyeceğini açıkladı.

İran'ın, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini gerçekten askıya almadığı sürece Mahmud Ahmedinejad ile görüşmeyeceğini belirten George W. Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ''Hayır kendisiyle karşılaşmayacağım. İranlılar ile ancak nükleer porgramlarını askıya alırlarsa görüşürüz. Sözlerimin arkasında duruyorum'' dedi.

Bush, İran'ın müzakereleri engellemesinin de önüne geçilmesi gerektiğini belirtirken, gelecek hafta BM'den, İran'a nükleer programıyla ilgili diplomatik müzakereleri engellememesi gerektiğini açıkça gösterilmesini isteyeceğini kaydetti.

Ahmedinejad, 6 Eylül'de Bush ile BM Genel Kurulu'nda konuşmayı önermişti.

Konuşmasında Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesine de değinen Bush, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in muhalefeti karşısında BM'nin Darfur'da ''güçsüz kalmasından'' ve bölgeye hala bir BM gücünün konuşlandırılmasının benimsetilememesinden dolayı düş kırıklığına uğradığını dile getirdi.

Konuşmasında, terör zanlıları konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bush, senatodaki çoğunlukla ''iyi bir yasa tasarısı'' konusunda anlaşmak amacıyla müzakere etmeye kararlı olduğunu anlattı.

Beyaz Saray'ın, ABD Kongresi'ne, Cenevre Konvansiyonu'nda tanımlanan mahkumların sorgulanma tekniklerinin sınırlarının aydınlatılmasına yönelik bir yasa tasarısı sunduğu biliniyor.