Bush 24 Nisan Mesajında "Soykırım" Demedi

Bush 24 Nisan Mesajında "Soykırım" Demedi

ABD Başkanı George Bush, "24 Nisan Ermeni Anma Günü" Nedeniyle Yayınladığı Mesajda, Ermeni Lobilerinin Tüm Çabalarına Rağmen "Soykırım" Sözcüğünü Kullanmadı. Bush, Bunun Yerine, "20. Yüzyılın En Büyük Trajedilerinden Biri" İfadesini Tercih Etti.

Bush 24 Nisan Mesajında

ABD'deki Ermeni lobilerinin yoğun çabalarına karşın ABD Başkanı George W. Bush, "24 Nisan Ermeni Anma Günü" nedeniyle yayınladığı mesajda, "soykırım" sözcüğünü kullanmadı. Bush, "soykırım" yerine, "20. yüzyılın en büyük trajedilerinden biri" ifadesini kullanmayı tercih etti.

Başkan Bush, her yıl olduğu gibi, "24 Nisan Ermeni Anma Günü" nedeniyle ABD'deki Ermeni topluluğuna yönelik bir mesaj yayınladı. Mesajında bu yıl da "soykırım" ifadesini kullanmayan Bush, şunları kaydetti:

"Her yıl bu gün, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında, birçoğu kitlesel öldürmeler ve zorunlu sürgünün kurbanları olmak üzere, 1.5 milyon kadar Ermeni'nin yaşamını yitirdiği, 20. yüzyılın en büyük trajedilerinden birinin kurbanlarını anıyoruz."

"Dünya, tarihinin bu acı verici bölümünü hiçbir zaman unutmamalı" diyen Bush, "Bugün geçmişi anıyor ancak aynı zamanda daha parlak bir geleceğe de bakıyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Bush, Ermenistan ve Türkiye'de iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için çaba gösteren kişileri övdüklerini belirterek, "Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarındaki olayların, samimi ve açık bir biçimde incelenmesi, bu sürecin bir parçasıdır" dedi.

ABD'nin Ermenistan'ın terörle mücadeleye yaptığı katkılara değer verdiğine dikkat çeken Bush, Yukarı Karabağ sorunun barışçıl biçimde çözümlenmesini teşvik etmek amacıyla, Ermenistan ve Azerbaycan'la birlikte çalıştıklarını belirtti. (ANKA)

Kaynak: ANKA