Burulaş'ta Toplu Sözleşme -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu: -"kapanmış Defterleri Yeniden Açmak İstiyorlar. Biz Bu Sözde Sahte İfadelere Prim Vermeyeceğiz. Bunlardan Biri de Sözde Ermeni Soykırımıdır. Hiçbir Şekilde Bu Bizim Haklılığımızı,

Burulaş'ta Toplu Sözleşme -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu: -"kapanmış Defterleri Yeniden Açmak İstiyorlar. Biz Bu Sözde Sahte İfadelere Prim Vermeyeceğiz. Bunlardan Biri de Sözde Ermeni Soykırımıdır. Hiçbir Şekilde Bu Bizim Haklılığımızı,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, "Kapanmış Defterleri Yeniden Açmak İstiyorlar. Biz Bu Sözde Sahte İfadelere Prim Vermeyeceğiz. Bunlardan Biri de Sözde Ermeni Soykırımıdır. Hiçbir Şekilde Bu Bizim Haklılığımızı, Tarihteki Gerçekliğimizi, Şanlı Tarihimizi, Mazimizi Zedeleyemeyecektir" Dedi.

Burulaş'ta Toplu Sözleşme -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu: -

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ''Kapanmış defterleri yeniden açmak istiyorlar. Biz bu sözde sahte ifadelere prim vermeyeceğiz. Bunlardan biri de sözde Ermeni soykırımıdır. Hiçbir şekilde bu bizim haklılığımızı, tarihteki gerçekliğimizi, şanlı tarihimizi, mazimizi zedeleyemeyecektir'' dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Ulaşım Toplu Taşıma Sanayi ve Ticaret A.Ş'de (BURULAŞ) çalışan 226 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imza törenine katılmak üzere Bursa'ye gelen Başesgioğlu, sendika yöneticileriyle toplantı yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından BURULAŞ ve Demiryol-İş arasında toplu sözleşme imzalandı.

Murat Başesgioğlu, törende yaptığı konuşmada, toplu sözleşmenin tüm işçilere ve Bursalılara hayırlı olmasını diledi.

Başesgioğlu, Türkiye'nin çok kritik bir dönemden geçtiğini, yurt dışında yaşanan gelişmelerin bunun göstergesi olduğunu söyledi.

Birilerinin geçmişten kalan hesapları açmak istediğini ifade eden Başesgioğlu, şunları kaydetti:

''Kapanmış defterleri yeniden açmak istiyorlar. Biz bu sözde sahte ifadelere prim vermeyeceğiz. Bunlardan biri de sözde Ermeni soykırımıdır. Hiçbir şekilde bu bizim haklılığımızı, tarihteki gerçekliğimizi, şanlı tarihimizi, mazimizi zedeleyemeyecektir. Bu haksız karalamalara millet olarak tepkimizi, bir sorumluluk bir hassasiyet içinde gerçekleştireceğiz. Bu bizim meşru müdafaa hakkımızdır. Ama bunu yaparken güzel ülkemize zarar vermeyeceğiz, üretime zarar vermeyeceğiz ve bu hassasiyet içinde meşru tepkimizi yerine getireceğiz.''

AK Parti Grup Başkenvekili Faruk Çelik de ''Bindiği dalı kesme gafletinde bulunan zavallıların bir kez daha ne yaptıklarını düşünmeleri gerekiyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere Kopenhag Kriterleri'ni hatırlatanlara kestikleri dalın, bindikleri dal olduğunu hatırlatmak isterim'' diye konuştu.

-BURULAŞ ÇALIŞANLARINA YÜZDE 21 ZAM-

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, konuşmasında, Bursa'nın kaynaklarını yerinde kullanarak kente tarihinin en yoğun yatırım dönemini yaşattıklarını, belediye çalışanlarına da emeklerinin karşılığını imkanların en üst seviyesinde verdiklerini kaydetti.

Enflasyonun yüzde 10 olduğu bir dönemde BURULAŞ çalışanlarına yüzde 21 zam yaptıklarını dile getiren Şahin, ''Sizler daha iyisine layıksınız. Aldığınız ücretler annenizin ak sütü gibi helal olsun'' dedi.

Demiryol-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise sözleşmenin hayırlı olmasını dilerken, kendilerini bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'e teşekkür etti.

Fransa meclisinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasaya tepki gösteren Atalay, ''Türk-İş olarak buna sessiz kalmayacağız. İlk olarak tepkimizi Fransız sendikalarla yapacağımız toplantıları askıya alarak gösterdik. Bundan sonra da Fransız firmalarının listesini çıkardık. Bu ürünlerin alınmaması yönünde kampanya başlatacağız'' diye konuştu.

-SÖZLEŞME-

1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren 2 yıl geçerli olacak sözleşme ile 3 olan ikramiye sayısı 4'e çıkarıldı.

Sözleşmeye göre, ücretlere ilk 6 ayda yüzde 2, ikinci 6 ayda yüzde 5 oranında zam yapılacak. Üç ve dördüncü 6 aylarda ise ücretler, TEFE ve TÜFE toplamının ortalaması oranında artırılacak.

Sosyal haklarda yüzde 20 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda artışa gidilirken, erzak yardımı sayısı da 3'ten 4'e çıkarıldı.

Yeni sözleşmeyle, en düşük işçi ücreti brüt 663 YTL'den 816 YTL'ye, en yüksek işçi ücreti de brüt 1761 YTL'den 1915 YTL'ye yükseldi.

Kaynak: AA