Haberler » Spor » Bursaspor'un Başarısı Bursa'ya Moral Veriyor - Spor

Bursaspor'un Başarısı Bursa'ya Moral Veriyor

Ekonomik Kriz Sonrası İşten Çıkarmaların Yoğun Şekilde Yaşandığı Bursa'da Yeşil Sahalarda Top Koşturan 11 Kişinin Aldığı Başarılı Sonuçlar, Şehir Halkını Bütünleştiriyor.

Bursaspor'un Başarısı Bursa'ya Moral Veriyor

Dünyayı saran ekonomik kriz sebebiyle resmi rakamlara göre 70 bin kişinin işten çıkarıldığı Bursa'da, Bursaspor'un aldığı başarılı sonuçlar yüz güldürüyor. Ekonomik kriz sonrası işten çıkarmaların yoğun şekilde yaşandığı Bursa'da yeşil sahalarda top koşturan 11 kişinin aldığı başarılı sonuçlar, şehir halkını bütünleştiriyor. Zengini-fakiri, işadamı çöpçüsü herkes Bursaspor'un başarısıyla mutlu oluyor.

2009'da oynadığı 12 maçta sadece bir kez yenilen ve 29 haftada topladığı 48 puanla UEFA Kupası yolunda emin adımlarla ilerleyen Bursaspor, önümüzdeki yıl zirve mücadelesine hazırlanıyor. Küme düştüğü yıllarda bile takımı yalnız bırakmayan taraftarlar ise, "Bizimkisi bir sevda, skor aşkı değil. Yeter ki; sahada iyi mücadele olsun" mesajını veriyor.

1963'te Akınspor, Acar İdmanyurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor takımlarının birleşmesiyle kurulan Bursaspor, o günden buyana şehir halkının sevdası haline geldi. Renklerini Uludağ'ın karından ve ovanın yeşilinden alan Timsah aldığı başarılı sonuçlarla sebebiyle şehrin üzerine çöken karabulutları dağıtıyor. Şehir dinamikleri, takımın başarısının artmasıyla şehir halkının yüzünün güldüğünü söylüyor.

Takımın uzun senelerdir başarıya aç kaldığını belirten Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı, başarı için tek problemin birlik ve beraberlik olduğunu açıkladı. Başkan Yazıcı, "Bursa şehir olarak başarı istiyor. Bursa'da bir tek eksiklik birlik beraberliğin tam oluşmaması. Birlik ve beraberliğin olduğu bir Bursaspor önünde hiç kimse duramaz. Bu senenin şampiyonu taraftar. Takımlarını son dakikaya kadar hep desteklediler. İşte bu desteğe şehir dinamikleri de katılırsa Bursaspor devamlı zirveye oynayan bir takım olur" diye konuştu.

Takımın, şehir için çok önemli bir değer olduğunu belirten Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ise, takım kazandıkça sehir halkının mutlu olduğunu kaydetti. Sağlam, Bursaspor'un ortaya koyacağı başarı veya başarısızlığın halkı derinden etkilediğini belirterek, "İnsanları daha da mutlu edecek kaliteye ulaşmamız lazım. Tabiki bu sadece yönetim kuruluyla haledilemiyor. Büyük hedeflere ulaşmak için ekonomik anlamda daha güçlü olmak gerekiyor. Gelecek sezon mücadele edeceğimiz büyük takımların bütçeleri ortada. O yüzden ekonomik anlamda güçlü bir yapıya ulaşmamız lazım. Herkesin bu işin kenarından tutması lazım. Sokağa çıktığımız zaman insanların sevgi ve saygısını yakından görüyoruz." dedi.

- BURSASPOR SEVDASI EKONOMİK KRİZİ BİLE UNUTTURDU -

Teksas tribün liderlerinden Selim Kurtulan da, takımın başarılı olmasıyla şehrin yüzünün güldüğünü, Bursaspor sevdasının ekonomik krizi bile unutturduğunu söyledi. Binlerce kişinin eve ekmek götürmekte zorlandığı bir ortamda takımın başarısının her şeyi unutturduğunu anlatan Kurtulan, "Takım başarılı olunca kahvehanede, otobüs durağında, çarşı-pazarda hep takım konuşuluyor" dedi.

Yıllardır Bursaspor'u yakından takip eden Gazeteci Suat Paçacı ise, Yeşil - beyazlı taraftarların 'skor taraftarı' olmadığını söyledi. Bursa'nın futbol kenti olduğunu dile getiren Paçacı, ikinci lige düştüğü dönemde bile Atatürk Stadı'nın hınca hınç dolduğunu hatırlatıyor. Başarılı sonuçların taraftarı mutlu ettiğini, ancak bu sevdanın skordan ibaret olmadığını vurgulayan Paçacı şöyle konuştu;

"Kas gevşeticisi gibidir Bursaspor. Başarılı olunca tüm şehir rahatlıyor. Beşiktaş maçından sonra çarşı-pazarı gezdim, insanlar çok mutlu. Dükkanlar boş, müşteri yok; ama esnaf Bursaspor'un başarısını konuşuyor. Ancak, yönetimin bir yalnızlığı var. Ekonomik anlamda problem var. 24 milyon TL'yi bulan borç yükü, düşündürüyor. Takım başarılı gidiyor, ama ceplerin de dolması lazım. Bu anlamda yönetimin üzerinde çok büyük sorunu var. Borç yükü başarının üzerinde gölge olarak duruyor, sallanıp duruyor. Futbolcu alacakları falan, önümüzdeki sene takımın üzerine katkı sağlamak gerekiyorsa nakde ihtiyaç var".

- BURSASPOR BURSA'NIN ÜST KİMLİĞİDİR -

Seçim döneminde stad meselesine el atacağını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, Bursa'nın geleceğe taşınması ve gelişmesi için tüm değerlerinin önemli olduğunu vurgu yaparak, bu hedef doğrultusunda yapılacak tüm çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi'nin göreve hazır olduğunu söyledi.

Bursaspor'un şehrin değerine değer katan bir özelliği olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, "Bursaspor, siyasetle ilgili olmayan, bir çıkar gözetilmeden herkesin gönülden bağlı olduğu bir takımdır. Bu bizim için birleştirici bir unsurdur. Yeşil - beyazlı takımın etrafında buluşarak ve şehrimizin en önemli değerlerinden biri olan takımımızı avantajlarıyla ortaya çıkaralım istiyoruz" dedi.

Türkiye'de birçok kentin takımının süper ligde şampiyonluk için yarışırken, Bursaspor'un bu amacı şehirde birlik sağlanamadığından dolayı yakalayamadığını savunan Başkan Altepe, yöneticiler ve oyuncularla birlikte tüm Bursa'nın aynı hedef doğrultusunda kenetlenmesinin önemine dikkat çekti.

Bursa'da kriz sebebiyle yaklaşık 70 bin kişinin işsiz kaldığını belirten Türk-İş 8. Bölge Başkanı Mehmet Kanca da, her türlü başarıya sevindiklerini kaydetti. Takımın başarısıyla işçilerin mutlu olduğunu anlatan Kanca, "Gülüşümüz bile artık buruk" dedi.

- BURSASPOR'UN TARİHÇESİ -

1963 yılında Akınspor, Acaridmanyurdu, Çelikspor, istiklal ve Pınarspor takımları birleşerek Bursaspor'u oluşturdular. Kulüp renklerini Uludağ'ın karından ve ovanın yeşilinden aldı. Bursaspor'un amblemindeki 5 yıldız, kurucu takımları temsil ediyor.1966-67 sezonunda 2. Lig'de şampiyon olan Bursaspor, ilk önemli başarısını 1969-70 sezonunda yasadı. Bursaspor Federasyon Kupası Final maçında Eskişehirspor'u 1-0 yendi. İkinci maçta 2-0 yenilince kupayı kazanamadı ancak, Başbakanlık Kupası maçı oynamaya hakkini elde etti. Fenerbahçe'yi 1-0 yenen Bursaspor , böylece 1. Lig tarihindeki ilk önemli başarısına imza attı.

1973-74 sezonunda tekrar Türkiye Kupası Finaline çıkan Bursaspor, Fenerbahçe'ye 3-0 yenildi. Başbakanlık Kupası Finalinde ise Beşiktaş'a 3-2 yenildi. 1979-80 sezonunu lig dördüncüsü olarak tamamlayan Yeşil - beyazlı ekip 1985-86 sezonunda ilk kez Federasyon Kupası'nı kazanmayı başardı. Finalde Altay'ı Beyhan ve Tulipan'ın golleriyle yenen Bursaspor kupaya uzanırken Cumhurbaşkanlığı Kupası öncesi, kötü bir olayla sarsıldı. Macar Futbolcu Mihaily Tulipan, Apolyont Gölü'nde sandal gezintisi yaparken ailesi ile birlikte boğuldu.

Yeşil - beyazlı takım lig tarihinde iki kez gol kralı çıkardı. 1979-80 sezonunda Bahtiyar Yorulmaz 12 gol attı ve Altaylı Mustafa Denizli ile krallığı paylaştı . 2000 - 2001 Sezonun' da ise Okan Yılmaz 21 gol ile Türkiye 1. Futbol Ligi'nin gol kralı oldu. Bursaspor Forması altında ligde en çok gol atan isim ise 355 maçla Sedat Özden oldu.

Bursaspor'da bugüne kadar pek çok başkan görev yaptı. En uzun süreli başkan ise 1981-86 yıllarında görev yapan Cavit Çağlar oldu. Bugüne kadar 17 Bursasporlu futbolcu milli formayı giydi. ilk kez Mesut Şen 1965 yılında A Milli Takım'a seçilirken en son Selim Özer milli formayı giydi (Trabzonspor) Bursaspor forması ile en çok A Milli Takım'a seçilen futbolcu ise 34 maçla Sedat Özden oldu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler