Bursalı Beşizler Taburcu Oldu

Bursalı Beşizler Taburcu Oldu
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bursalı beşizler taburcu olduBURSA, (DHA) - BURSA'da geçen 12 Şubat'ta dünyaya gelen Hatice ve Fatih Yılmaz çiftinin beşiz bebekleri taburcu edildi.

Bursalı beşizler taburcu oldu

BURSA, (DHA) - BURSA'da geçen 12 Şubat'ta dünyaya gelen Hatice ve Fatih Yılmaz çiftinin beşiz bebekleri taburcu edildi.

Ağrı'da oto elektrikçi Fatih Yılmaz, Hatice Yılmaz ile 8 yıl önce evlendikten sonra, 5 yıl boyunca çocukları olmadı. Daha sonra tedavi ile 3 yıl önce 'Ecrin' isimli kızları dünyaya gelen Hatice Yıldız, ikinci kez anne olmak istedi. Hatice ve Fatih Yılmaz çifti ise müjdeli haberi kısa süre sonra aldı. Doktorların Ağrı'da yaptığı kontrollerde Hatice Yılmaz'ın beşizleri olacağı anlaşıldı. Doktorlar beşiz bebeklerin doğumunun riskli olabileceğini belirterek Yılmaz çiftine, daha donanımlı bir hastanede doğumu yapmalarını önerdi. Yılmaz çifti bunun üzerine 3 ay önce Bursa'daki akrabalarının yanına gelerek yerleşti.

Hatice Yılmaz, daha önce doktorların 3'ü kız 2'si erkek dediği bebeklerini 12 Şubat'ta erken doğum ile 5 kız olarak dünyaya getirdi. Doruk Özel Yıldırım Hastanesi'nde yaklaşık 1 saat süren doğum sonrası 5 kız çocuğu hayata gözlerini açtı. Bebeklerin küvezde bakım altına alındı. Bebeklerden birini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın merhum annesi Tenzile adı verilirken diğer kızlara da Hira Nur, Havva, Rabia ve Berfin ismi konuldu. 3 aydır doktor kontrolünde hastanede tutulan beşizler, taburcu oldu.

800 ila bin 90 gram arasında doğan bebekler 83 gün sonra 2,7 ile 3,6 kilo arasına ulaştı. Yoğun bakım hemşirelerinin kucaklarında kameraların önüne gelen beşizler, giydikleri kıyafetlerle bütün ilgiyi üzerlerine çekmeyi başardı. Ağrı'da serbest meslek sahibi olan Fatih Yılmaz, 'Bundan sonra asıl zorluk anne babaya düşüyor. 5 tane çocuk bir tane de vardı 6 çocuk oldu. Hayırlısı bakalım memleketten de ceketimi aldım çıktım Bursa'ya yerleştim artık hayırlısıyla Başbakanımızın eşi Sayın Sare Davutoğlu ve Aile Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Sema Ramazanoğlu gelip bizi ziyaret ettiler. Teşekkür ediyorum. Bize iş ve ev konusunda yardımcı olacaklarını söylediler. İnşallah bana da kadrolu iş verirler Bursa'da çocuklarıma güzel bir gelecek sağlarım her şey için çok teşekkür ederim' dedi.

'ÇOK MUTLUYUM'

Çocuklarını sevmenin mutluluğunu yaşayan anne Hatice Yılmaz ise, 'Öncelikle çok mutluyum başta Başhekimimiz olmak üzere tüm doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen tüm ekipten Allah razı olsun bundan sonra çok zor bir süreç bekliyor Allahın yardımıyla inşallah atlatacağız hepsine bakamayacağım ama inşallah bakıcı da olacak devletimizden bakıcı bekliyorum' şeklinde konuştu.

Yapılan müdahale sonucu sağlıklı dünyaya gelen çocukların kuvözlerdeki sürelerini saniye saniye takip eden Dr. Nuray Boyar, 'Bebeklerimiz gayet sağlıklı sadece bir bebeğimiz Rabia'da gözüne küçük bir operasyon yaptırdık.Hiç bir bebeğimizde beyin kanaması,akciğer,bağırsak problemi olmadı.Hepsi şu anda sağlıklılar hepsinin kilo alımı çok güzel oldu' şeklinde konuştu.

'SIKINTILI GÜNLER YAŞADIĞIMIZ BU GÜNLERDE YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ'

Beşizlerin sağlık durumları hakkında bilgi veren Hastane Başhekimi Dr. Mustafa Esgin ise, 'Beşizler sıkıntılı günler yaşadığımız bu günlerde yüzümüzü güldürdü. Beşiz bebekler 65 milyonda bir görülen gebelikler. Türkiye'nin yaşayan ikinci beşizleri olarak tarihe geçti. Aslında bu Türk tıbbının bir başarısıdır 450-480 gramlık 24 haftalık gebeliklerin sonucunda doğan bebekleri bilgi ve teknolojiye haiz bir noktada.Bebeklerimiz doğduğunda 800 - bin 100 gram ağırlındaydı bugün ise 2 bin 800 ile 3 bin 600 gramlarda.Tüm ekip arkadaşlarımı tebrik ediyorum çok yoğun emek ve çaba içerisinde beşizlerimizi bugünlere getirdiler.Bu Türk Tıbbının bir başarısıdır ikincisi de gerçekten sıkıntılı günler geçirdiğimiz bugünlerde yine hepimizin yüzleri gülüyor' ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ BİLGİSİ 0405besizlertaburcu

BOYUT 358 MB SÜRE 05.50

Bursalı Beşizler Taburcu Oldu
Bursalı Beşizler Taburcu Oldu
Bursalı Beşizler Taburcu Oldu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title